ÇİLKEKLİK Grey partridge

....
Arazide farklı, bilmediğim yerlere yolculuklar hoşuma gidiyor. Bu gezileri özellikle kuşların daha az olduğu mevsimlerde yapıyorum. Bu alışkanlık beni yeni yerler ile tanıştırırken daha sakin ve sonuçları daha iyi karelere sahip olmamı sağlıyor.
Çilkeklik
Çilkeklik
Ankara yakınlarındaki farklı rotalardan yaptığım bu yolculuklar, tür olarak beni en fazla Çilkeklik ile karşılaştırıyor. Karşılaşması kolay, görmesi zor bir tür. Birden ayaklarınızın dibinde bitiveriyor sanki. Bir kere karşılaştığınızda ani bir hareket yapmaz iseniz fotoğraflaması en kolay türlerden biri. Yakınlaşmanıza izin veriyor ve yavaş yavaş aranıza bir mesafe koyarak yürümeye devam ediyor.

Çilkeklik
Çilkeklik
Çilkeklik
Çilkeklik
Sınırı aşarsanız kısa ve alçak uçuşu ile kaçıyor. Bir grup halinde iseler ki genelde kalabalık geziyorlar sanki içlerinden birisi hep bir kaçış planı varmış gibi ekibe liderlik yapıyor ve yolu gösteriyor. Bu tür ile ilk karşılaşmam 2008 yılında olmuştu. Dört çili yüksek bir noktadan bir saat kadar izlemiştim. O gün kötü bir çok fotoğraf ve onu ilk defa görmenin mutlululuğu ile eve döndüm.

Çilkeklik
Çilkeklik

Çilkeklik
Çilkeklik
Daha sonraki günlerde bir çok defa karşılaşmalarımız oldu ancak iyi bir karesi için pek şanslı değildim. En iyi karşılaşmalarımız onları hep yalnızken bulmama karşın genelde yanımda birisi var iken oldu. (genelde tersi olur) İlki sevgili abim Ömer Furtun ile oldu. Yaklaşık 15 bireyi karlı bir yolda ilerlerken gördük. Sanırım 1-2 saat durmadan video ve fotoğraflarını çektik.

Çilkeklik


Çilkeklik
Çilkeklik
Bunlar dışında bir de geçen haftalarda yakın bir karşılaşmam oldu. Aynı noktaya Ahmet Karataş Hocam ile ziyaret ettik ancak kendilerini bulamadık. Bulamadığımız gibi çamura saplanarak iki saatimizi kurtulmaya harcadık. Olsun Ahmet Hocamın takım elbisesi ile araziye kattığı ciddiyet yine de araziyi güzel kıldı.

Çilkeklik
Çilkeklik
Çilkeklik
Çilkeklik
Nasıl olsa daha çok karşılaşacağız. Hep daha iyi kareleri olacak. 

6 yorum :

 1. Kardeş, en keyifli arazilerden birisiydi.. Daha sonra kar kalktığında arazideki kayaları gördüğümde ne kadar şanslı olduğumuzu anlamıştım. Blogun hayırlı olsun. Kendine zaman ayırman çok iyi gelecek.. gerisi gelir.

  YanıtlaSil
 2. gerçekten güzel gündü. videolardaki seslerimize halen gülüyorum...
  çok teşekkürler abicim. sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 3. Çok hızlısın :) serkanmutan.com hayırlı olsun.

  YanıtlaSil
 4. Demek kulaklarım boşa çınlamıyormuş:) Takım elbise, epeydir dolaptan çıkmadı. Ancak o günlerde resmiyetimiz fazlaydı. Harika bir gündü. Lastikler tıka basa çamur dolmasa daha da bir güzel olacaktı.
  Ellerine sağlık Serkan. Bu ve diğer yazılarını ve tabi ki nefis karelerini zevkle takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) sözlüğe de bak:)...Hocam ziyaretin mutlu etti. Seni gözlerim aramadı değil...
   Biraz önce fotoğraflarına baktım. sinir bozucu:)
   umarım bana da nasip olur bir zaman...
   ilgin güzel sözlerin için çok teşekkürler hocam...
   sevgilerimle.

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan