FOTOĞRAFÇILAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

fotoğrafçılık kitapları

Uzun zamandır arazide olmaktan çok, okumaya vakit ayırıyorum. Fotoğraf zor iş. İyi bir fotoğrafçı olmak ondan daha zor. Fotoğrafı sanat yönüyle anlamaya çalışmak, dilimize çevrilmiş yayınlarla buna çabalamak işi daha da zorlaştırıyor.
Raflarda bir tanesini okuyunca diğerlerinin tekrar olduğunu gördüğünüz çok kitap var. En iyisi iyi okuyan birilerini takip etmek, ben böyle başladım. İlk kitap listemi Tarık Yurtgezer'in AFSAD doğa atölyesinde tavsiye ettiği kitaplar oluşturdu.

fotoğrafçılık kitapları
fotoğrafılık kitapları
İkinci listemi yanılmıyorsam Fotoğraf dergisinden oluşturdum. O zaman dergideki kitap tanıtımlarının ele alındığı ve yazının ana mesajının çok açık bir şekilde "fotoğrafçının okumadım demesinin çok ayıp olduğu kitaplar"ın listesini bir kağıda yazarak cüzdanıma koymuştum.

fotoğrafçılık kitapları
bafa gölü
Daha sonra bu kitaplar içinde beğendiğim yazarların Türkçeye çevrilmiş neredeyse tüm kitaplarını okudum. Bazılarını iki defa okuma cesaretini gösterdim. Bu yazıyı yazdığım günlerin akşamlarında E. H. Gombrich'e ait her okuduğumda bu kadar mı basit bu kadar mı güzel anlatılır dediğim "Sanatın Öyküsü"ne devam ediyorum.

fotoğrafçılık ile ilgili kiraplar
fotoğrafçılık ile ilgili kiraplar
Bu kitaplarda sanata, fotoğrafa dair söylenmiş bir çok şey vardı, şimdi düşününce hiç biri aklımda kalmadı galiba...ama onları okuduğumda anlamadım demedim hiç. Ve zevk almadan geçmedi onlarla hiç bir an. Hepsine teşekkürler....

fotoğrafçılar için kitaplar
fotoğrafçılar için kitap önerilerifotoğraf kitapları


Bu yazıyı oluştururken aklımda olan kitapların bir listesini yaptım...

E. H. Gombrich Sanatın Öyküsü
Sabit Kalfagil Fotoğrafın Yapısal Öğleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon
Tarık Yurtgezer Doğa Fotoğrafçısının Elkitabı
Tarık Yurtgezer Doğada Fotoğrafı Görmek
David Prakel Fotoğrafta Komposizyon
Jim Zuckerman Fotoğrafta Rengin Sırları
Mark Gardner-Art Wolfe Doğada Fotoğrafçılık
James Martin Doğada Dijital Fotoğrafçılık
John Berger Görme Biçimleri
Susan Santog Fotoğraf Üzerine
Roland Barthes Camera Lucida
John Berger O Ana Adanmış


4 yorum :

  1. Serkan eline, gözüne sağlık. Ağzında balık olan martı karesi öğrenciliğime götürdü. öğrencilikte Menteş'te kampta (D) devriyesi denilen sahil nöbeti vardı. nöbet noktaları çadırlar bölgesine yzaktı. Bir anda martının pike şeklinde denize dalışını ve ağzında bir martıyla çıkıp uçarak az ilerimize konup, balığa gagalamasına fırsat vermeden ben de yerden taş alıp, martıya atarak kaçırttım. Taşla balık avlamış oldum. Doğal olarak iri palamut bize kaldı ama ortam pişirmeye ve yemeğe müsait değil. Balığı alıp, martıların ve hayvanların nöbet bitimine kadar ulaşamayacağı ve saklamaya müsait bir yer aramak için güzergahtan çıktım. Dakikası geçmeden nöbeetçi üsteğmen jiple gelip, tutanak tutup, balığı aldı. Affetmesini istedik, affetti ama balık elimizden gitti. Netice, dünyanın düzeni. güç kimdeyse hak (pardon, balık) ondaydı.(S. S.)

    YanıtlaSil
  2. :)çok teşkkürler...sevgilerimle...

    YanıtlaSil
  3. Ve 2017 teşekkür ederim Serkan bey emeginiz için

    YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan