DODO SEN APTAL BİR KUŞSUN !
Aptal Kuş Dodo...
İnsan hecelerine bastırarak şöyle dedi; "Do-do-sen-ap-tal-bir-kuş-sun."
Dodo sordu: "Neden?"
Cevap verdi insan: "Aptal olmasan yok olup gitmezdin."
Dodo karşılık verdi: "Ama bak unutmamışsın beni."
Sadece bir an duraksadı insan ve devam etti: "Evet unutmadım. Ama bu önemli değil. Yok oldun. Sen buna yan" ve tekrar etti: "Dodo sen aptal bir kuşsun."
Dodo sordu: "Neden?"
Soruyu umursamadı insan ve sordu: "Sen hiç insan görmedin mi Dodo? Bilemedin mi senden olmayanı?"
Dodo sorulanı anlayamadı ve sordu: "Benden olmayanı mı?"
İnsan anlatmaya başladı: "O yok etti seni. Bunu da mı unuttun?Yumurtaların her geçen gün eksildi. Fark edemedin mi?"
Dodo cevap verdi: "Hayır." Ve sordu: "Benden olmayan mı yaptı bunları?"
İnsan cevap verdi: "Ne önemi var ki artık?Bak yok oldun işte." Ve devam etti: "Biliyorum Dodo sen uçamazsın. Hızlı da mı koşamadın?"
Dodo sordu: "Kaçmalı mıydım onlardan?"
Cevap verdi insan: "Unuttun mu, sopalarla vurdular sana"
Dodo anlamadı ve sordu: "Neden?"
İnsan anlattı yapılanları: "Acıkmışlar. Aptalı da buldular, yendiler seni."
Sordu insan merakla: "Neden kaçmadın onlardan, gitmedin uzaklara?"
Dodo sordu: "Uzaklara mı?"
İnsan gerçeği söyledi kendisine: "Yok oldun ya Dodo… Ama merak etme, ilk değilsin. Seni dün olmasa bugün yine yenerlerdi. Bu seninle ilgili değil. Bu, bizimle ilgili."
İnsan devam etti: "Dodo, sen gidince bazı ağaçlar da seninle beraber gitti biliyor musun?"
Dodo merak etti, sordu sorusunu hiç düşünmeden: "Neden?"
İnsan yine seslendi Dodo'ya: "Dodo sen aptal bir kuşsun." Ve devam etti. "Peki Dodo hiç kızgınlığın da mı yok? Bir şeyler söyle de utanayım."
Dodo hızlıca cevap verdi: "Hiç kızgınlığım yok.
Hem zaten sen söylemedin mi? Sen insansın. Ben de Aptal".


Kaybeden olmasın...
Kaybedenin kim olduğu sorusunu yanıtladı Dodo, "Ben bir aptalım" dedi. İnsan büyük bir yanlışlık içinde. Her geçen gün büyüttüğü egosu ile ait olduğu doğadan dışarıda tutuyor kendisini. Maalesef geldiğimiz noktada onu koruma görevini bile edindik. Aslında sadece unutmamamız gereken tek bir şey vardı. Biz doğayız. Doğaya aitiz. Büyük gerçeği madem ki unuttuk hiç olmazsa kaybeden olmasın. Bakın Charles Lutwidge Dodgson unutulmaz kitabında Dodo'ya nasıl bir görev vermiş. Aşağıdaki paylaştığım kitabın bu bölümünü yazarın politik sistemleri eleştirme niyeti ile kaleme aldığı düşünülse de ben doğa ve insan ilişkisi üzerine yorumlamakta zarar görmüyorum.
dodo kuşu
dodo
".......Dodo, yüzdükten sonra kuruyabilmek için bir grup yarışı düzenlemeyi teklif eder. Bu yarışta yarışmacılar istedikleri yolu izleyerek koşma ve istedikleri yerden başlayıp istedikleri yerde yarışı bitirme hakkına sahip olacak ve dolayısı ile herkes birinci olacaktır. Yarışın sonunda Alice ödül olarak cebinden çıkarttığı şekerlemeleri tüm kazananlara dağıtır, ancak kendisine şekerleme kalmaz. Dodo cebinde başka ne olduğunu sorar ve Alice'in cebinden bir de yüksük çıkar. Dodo Alice'den yüksüğü ister ve hemen arkasından onu aynı yüksükle ödüllendirir." kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Dodo_(Alice_ Harikalar_Diyarinda)

Bu yazı için çalışırken Dodo'nun isminin ve görüntüsünün kullanıldığı bir çok şeyle karşılaştım. Bunlarda bir kısmında "Dodo" ismi çeşitli çalışmalarda, doğayı koruma projelerinde olumlu anlamda kullanılıyordu. Bir kısmında ise Dodo ismi özellikle bilgisayar oyunlarında insanın ne yaptığını unutmuş olduğuna işaret eder şekilde kullanılıyordu. "Dodo Kuşu" kelimelerini internette arattığınızda siz de şu oyun adları ile karşılaşabilirsiniz; "Dodo Kuşu Avı", "Dodo Kuşu Avcısı", "Dodo Hunt Oyunu".....maalesef birileri için oyun devam ediyor...

Kimdir Dodo?
dodo kuşu
dodo kuşu 
Dodo ya da Mauritius Dodosu, güvercingiller familyasından yaklaşık 1 metre boyunda ve 20 kilo ağırlığında uçamayan bir kuştur. Mauritius'da yaşamış 17. yüzyılın ikinci yarısı itibarı ile soyu tükenmiştir. Yerde yuvalandığı ve meyvelerle beslendiği belirlenmiş olan Dodo'ya, soyu insanın kaydedilebilmiş tarihi sırasında ve doğrudan insan etkinliğine bağlı olarak tükendiği için, soy tükenmesinin örneği olarak sıklıkla atıfta bulunulur. Dodo ile aynı alt familyada sınıflandırılan diğer kuş Rodrigues Dodosunun da soyu tükenmiştir. Dodo'dan ilk bahsedenler 1598'de Hollandalı denizcilerdir. Dodo hakkındaki bilgilerin kaynağı, Mauritius'da bulunmuş çeşitli kemikler, örnekleme parçaları, raporlar ve resimlere dayanır. Bu bilgilere göre de Dodo'nun esasen düşük rakımlı ormanlarda yaşamış bir tür olsa da "Dodo ağacı" olarak da adlandırılan Sideroxylon grandiflorum ile arasındaki olası karşılıklı yarar ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, yaşam alanının tepelik arazilere de uzanmış olabileceği belirlenmiştir. Uçamayan, uysal bir tür olan Dodo, eti için çok yoğun olarak avlanmış ve en son olarak da 1662'de, Mauritius açıklarındaki bir küçük adada görülmüştür. Pek çok yerde Dodo türü olmasına rağmen Mauritius adasındaki Dodolar sembol haline gelmiştir. Dodolar adadaki diğer canlılarla mükemmel bir uyum içinde yaşıyorlardı. 15. yy sonlarında ada insanlar tarafından keşfedildiğinde Dodolar zorlukla tanıştı. Dodolar çok akıllı yaratıklar değildi. Bu nedenle insanlara kolayca yakalanıyorlardı. İnsanların adaya getirdiği kedi, köpek ve domuzlar; Dodo yumurtalarını mahvetti. İnsanlar da acıktıklarında bu 1 metre boyunda iştah açıcı kuşları yedi. Acıktıkları zaman uçamayan ve koşamayan Dodoların kafasına sopayla vurmaları yeterdi. Dodo soyu, 200 yılda tamamen tükendi. İnsanların vahşet ve değişim hızını vurgulayan bu olay hala hayvanseverlerin başlıca davalarından biri olmaktadır. *Kaynak BirdLife International 2004. Raphus cucullatus. IUCN 2006. 2006 IUCN Red List of Threatened Species. www.iucnredlist.org. 

dodo kuşu
dodo kuşu 

9 yorum :

  1. Yanıtlar
    1. Neden İngilizce anlayamadım ama:) çok teşekkürler Can... Sevgilerimle

      Sil
  2. ilginiz için ben teşekkür ederim Münevver Hanım.
    saygılarımla.

    YanıtlaSil
  3. Harika bir yazı. Çok güzel.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ali Hocam İlginiz için çok teşekkürler... Beğenmenize sevindim.
      sevgilerimle.

      Sil
  4. "The Pirates"animasyon filmine konu olmuştu bu kuş, yazıyı okuyunca film daha anlamlı oldu :) Ayhan

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İlgin için çok teşekkürler sevgili Ayhan. Sevgilerimle

      Sil
  5. Aptal olanın gerçekte kuş ya da "diğer" canlılar olmadığını; insanın edimleriyle sadece kendisine değil tüm doğaya ettiği fenalığı anlamakta süper bir örneklik oluşturan harika bir yazı.. Zihnine sağlık Serkan..! biz amatörler yazılarını okudukça ve güzel fotoğraflarını gördükçe insanın doğayla özelde ise kuşlarla olan "ilgisi"nin "hobi" denilerek geçiştirildiğini, bunun ötesine geçildiğinde doğayla kurulan ünsiyetin insaniyetimizi artıracağını görüyorum.. senden bu tarzda daha fazla gözlem, daha fazla yazı bekliyorum.. Mahmut

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Öncelikle kritiğiniz ve yorumlarınız çok mutlu etti Mahmut Hocam.
      İnsan şunu unuttu; doğanın bir parçası olduğunu. Kimi zaman yok ettiği, kimi zaman da bir bebekmiş gibi korumaya çalıştığının aslında kendisi olduğunu. İnsanın geç kalmada bu unuttuğunu hatırlaması ve artık kabullenmesi gerekiyor...Umarım biz doğa severler bunu daha kalabalık bir şekilde ve daha sık hatırlatırız insanlığa.
      Tekrar teşekkürler...
      sevgilerimle.

      Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan