KAR VE SİSTE FOTOĞRAF ÇEKİMİ

kar ve siste fotoğraf çekimi
Kar ve sis… Doğanın beyaz örtüsü… Biraz gelişmiş bir göz, kar ve sisle boyanmış bir manzarayı izlerken çevresinin daha okunaklı, daha estetik göründüğünü fark edecektir. Fotoğrafçı olarak az malzeme ile anlatımı güçlendirmek istiyorsanız karlı ve sisli bir çevrede fotoğraf çekmek işinizi kolaylaştıracaktır. Kompozisyon ögelerinden biri olan sadeleştirme için bu hava koşulları eşsizdir.
Birçok kaynakta sadeleştirme, fotoğrafı sanat yapan temel unsurlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Fotoğraf bir mesaja odaklanır. Bu mesajın anlamını bozacak, değiştirecek, iletim hızını yavaşlatacak şeyler fotoğrafın içinde istenilmez.

Sadeleştirme arayışı, arkasından ne kadar sadeleştirme sorusunu da getirir. Bu bir dengeleme işidir. Sadeleştirme uğruna istenilen fotoğrafa destek sağlayacak her şeyi dışarıda bırakmak mesajın anlamını zayıflatacak hatta bozacaktır. Bu sorunu aşma görevi fotoğrafçıya aittir.

kerkenez kuşu
kerkenez
Fotoğrafçı sadeleştirme için birçok yol tercih edebilir. Çekim açısını değiştirmek bu yollardan en kolayıdır. Ancak yaban hayat fotoğrafçıları için bu her zaman kolay olmaz. Yer değiştirme isteğiniz hayvanların sizi fark etmesi ya da yanınızdan uzaklaşmaları için tetikleyici bir davranış olabilir. Uzun odaklı lensler, dar görüş açıları ve net alan derinliğine yaptıkları sığlık etkisi nedeniyle sadeleştirmede etkili olacaktır. Ancak genellikle uzun odaklı lensleri kullanan yaban hayat fotoğrafçıları için bu bir tercih gibi durmaz.

kulaklı toygar
kulaklı toygar
Açık diyafram tercihi de işi kolaylaştıracaktır. Açık diyafram fotoğrafta net alanı daraltacağı için sadeleştirme amacına uygun bir kullanım tercihi olabilir. Son olarak yazının da konusunu oluşturan diğer bir yol da çekim koşullarını önceden tasarlamak veya kar ve sisin var olduğu hava koşullarında çekim yapmaya yönelmektir.

Kar ve sisle beraber gereksiz lekeler örtülür ve saklı kalır. Dolayısıyla fotoğraf konunuz fotoğrafta hızlıca daha okunaklı bir leke haline gelir. Bu hava koşulları sadece sadeleştirmeye kolaylık sağlamaz. Kar ve sis, fotoğrafınızda var etmek isteyebileceğiniz hareket, ritim, ahenk, kontrast vb. kompozisyon ögelerini de kolaylaştırır.

Son olarak özellikle karın çok iyi bir yansıtıcı özelliğine sahip olduğunu söylememiz gerekir. Işık kardan yansıyarak iyi bir dolgu ışığına neden olur. Sisli havalarda ise zayıflamış ve dağılmış ışık nedeniyle kontrastı azalmış fotoğraflara sahip oluruz. Bu, ilk bakışta istenilmeyecek bir durum gibi görünse de, sisin varlığı ile birlikte dingin, etkileyici atmosfere sahip fotoğraflara kavuşmanızı sağlayabilir.

kızıl şahin
kızıl şahin
karda fotoğraf çekimi
kar ve baykuş
Kuş fotoğrafları için de bu durumlar geçerlidir. Bazen benzer ortamlarda çekilmiş fotoğraflarımın karsız ve sissiz hallerini hayal eder ve etkilerini hızlıca kaybettiklerini fark ederim. Ancak, karlı ve sisli havalarda fotoğraf çekiminin yukarıda sayılan avantajlarına karşın zorlukları da mevcuttur. Öncelikle soğuk, sis ve kar fotoğrafçıyı zorlayan koşullardır. Böyle havalarda fotoğraf çekim alanınıza ulaşmak güçleşir ve yolculuklarınız tehlikeli bir hal alabilir.
kar ve siste fotoğraf çekimi nasıl yapılır
karda yürüyüş
Soğuk havada kamuflajda kalmak ve ekipmanınızı sağlıklı kullanmak güçleşir. Makinenizin pil ömrü kısalır. Araçta bile olsanız soğuk işinizi zorlaştırır. Üşümemek için kıyafetlerinizin hava koşullarına çok uygun olması gerekir ki termal kıyafetleriniz yok ise bu da size hareket kısıtlılığı getirir.

Araç içinde bile olsanız araç içini çok ısıtmanız farklı sorunlara neden olur. Çekim için camı açtığınızda ya da araçtan indiğinizde sıcaklık farkı ekipmanınız üstünde sinir edici bir buğulanmaya, nemlenmeye neden olur. Karşınıza birden bir canlı çıktığında, vizörde onu bulmak isterken birden her şeyi bulanık görmek çok sinir bozucudur. Ve tabii ki bir de doğru beyaz için pozlanmasına dikkat etmeniz gereken kar ve sis vardır.

Neyse ki ben sıraladığım son zorluğu kuş fotoğrafçısı için çok büyük bir engel olarak görmüyorum. Çünkü çevrenizdeki çoğu kuş doğru pozlamak isteyeceğiniz kardan daha koyu bir renk tonuna sahiptir ve üzerinden aldığınız merkez ağırlıklı veya noktasal ölçümle çektiğiniz fotoğraf için ayrıca artı yönde bir pozlama yapmanızı çoğu zaman gerektirmez.

baykuş
siste fotoğraf nasıl çekilir
sis fotoğrafı

Kendi adıma daha çok zorluğun; sıcak bir evi terk etmek ve kuşlarla bu hava koşullarında karşılaşmaya çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Ama neyse ki daha önce de belirttiğim gibi bu hava koşullarının sıradan karelerinizi daha güçlü bir hale getirdiğini bilmek motivasyonunuzu arttıracaktır.

kar ve siste fotoğraf çekimi
tilki
Çevrenizde kötü hava diye adlandırılan bu hava durumları nedeniyle fotoğraf çekiminden uzak duran arkadaşlarınız var ise sizin aksini yapmanızda fayda var. Benimsemeniz gereken kötü hava, iyi fotoğraf yaklaşımı olmalıdır. Bu hava koşulları sizi zorlar ama sonuçları daha farklı ve güçlüdür. Aynı durum az ışık için de geçerlidir.

kar ve siste fotoğraf çekimi
yılkı atları kızılırmak deltası samsun
Yine, çevrenizde güneş gücünü iyice kaybederken ekipmanlarını toplayan fotoğrafçılar görmüşsünüzdür. Bir de güneş tepenin ardında kayboldu mu fotoğrafçı kalmaz etrafınızda. Aslında bu belki de en çok seveceğiniz karelerle vedalaşma gibidir. İyisi mi siz bir yere gitmeyin. Bir tane kuş ile karşılaşmasanız bile renklerin sıcaklığındaki hızlı değişimi ve bu değişimin doğada yaptıklarını izlemek keyifli olacaktır. (bir sonraki yazının konusu da belli oldu...)


17 yorum :

 1. faydalı bir yazı..ama oldu mu şimdi bu havada:) Ayhan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) merak etmeyiniz kışın tekrar hatırlatırım. Yazıları bir sıra ile yazdım bu yazı bu aya kaldı. Çok düşündüm ancak sırayı değiştiremedim. İlginiz için çok teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 2. Yazdiklarina tamamen katılanlardanim serkan abi.. Ozellikle sisde dogada olmayi cok seviyorum.sisli, sessiz ve gizemli.. Cok guzel, cok faydali bir yazi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cenk ilgin için çok teşekkürler...Ben sadece bilinenleri doğa/kuş fotoğrafçılığı alanına özelleştirerek bir yerlere yazmak istedim. Paylaşırsak ilgi alanımız çok daha zevkli ve güzel sonuçlara gebe.
   tekrar çok teşekkürler Cenk...
   sevgilerimle.

   Sil
 3. Yazilanlar yararli, fotograflar sanatsal. Ben karli ortamda cekim yapamam sanirim, cunku cipim yok :)
  Gorusmek uzere, sevgilerimle,
  Arslan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)Ortak Cip alalım Arslan Abi, Nallıhan'a bırakırız. Güzel güzel bineriz. yorulunca o güzel böreklerden yeriz. Valla özledim hafta sonu oralara gideyim ben en iyisi.
   ilgin için çok teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 4. Van da iken kışın neredeyse hiç fotoğraf çekmiyordum ama Erzuruma gelince ve 8 ay kış olunca :) kışın fotoğraf çekmenin güzelliklerini daha iyi görme fırsatım oldu. Faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Çok akıcı...

  Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Hocam ilgin için çok teşekkürler...yazıyı beğenmene sevindim. Erzurum gelirsem beraber de arazi yapalım...
   sevgilerimle.

   Sil
  2. Büyük bir zevkle...

   Sil
 5. Eline sağlık Serkan, bilgilendirici ve akıcı bir yazı olmuş, fotoğraflar ayrıca çok güzel. Ufak bir ekleme: canonlarda olumsuz hava koşullarında özellikle kışın yaşanan lens buğulanması vs. sorunlar nikonlarda olmuyor:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) sözlükte bu konuya yer vermiştim. Artıları ve eksileri biraz taraflıca ele alındı. Bu yazıyı yazdığım dönemde nikon kullanıyordum:) Soğuk bir günde araziye çıktım. Makine hata verdi hata kodu: dondum99:)
   çok teşekkürler Oğuz Hocam.
   sevgilerimle.

   Sil

 6. Bu yazmaz okumaz toplumumuzda böyle bir emek karşısında saygı ile eğilirim.
  İyiki varsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serhat Abi ilgin mutlu etti. Konuya gelince aslında sevgili furtun blog açmamda çok ısrarcı oldu. Ona tekrar teşekkürler.
   Ben sadece bir yere yazıyor ve biriktiriyorum. Paylaşmak şimdilik çok zevkli. Öncelikle yazarken aldığım zevk, ziyaretçilerimin olması ve okuyucuların güzel sözleri çok mutlu ediyor. Sen de beni mutlu ettin çok teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 7. Serkan Hocam çok güzel bir yazı olmuş...Büyük bir keyifle okudum...Elinize sağlık...Fotoğraf çekmenin inceliklerini püf noktalarını böyle yazılardan öğrenmek benim gibi acemilere iyi bir fırsat...Devamını bekliyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydalı olduğu kritiğiniz ile çok mutlu oldum...
   çok teşekkürler Turgut Bey...
   sevgilerimle...

   Sil
 8. Keyifle okudum,emeğine sağlık Serkan Mutan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler sevgili Emrah. Sevgilerimle

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan