HANGİ FOTOĞRAF MAKİNESİNİ ALMALIYIM?

Hangi fotoğraf makinesi daha iyi?
Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?

Artık bu soruya cevabım değişti... Eskiden beri birçok kişi bana şunu soruyor? Ben de fotoğraf çekeceğim. Şöyle bir model var. Böyle bir model var... Hangi fotoğraf makinesini almalıyım? Bu 20 mega piksel, şu da 22 mega piksel. Hangi fotoğraf makinesini almalıyım? Bu ucuzu, bu da pahalısı. Hangi fotoğraf makinesini almalıyım? Bu 10x zoom, bu da 15x zoom. Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?
Bu soruların birçoğu ve cevapları aslında kullanıcı için hiç bir anlam içermez... Artık bunun gibi sorular ile gelen arkadaşlarıma fotoğraf makinesi almayın diyerek anlatmaya başlıyorum. 

Hangi fotoğraf makinesi daha iyi?Neden?

Eskiden birçok arkadaşıma bütçesine göre önerilerde bulunuyor, yardımcı oluyordum. Görüyorum ki bu makineler bir süre sonra hevesle incelenmeleri ve arkadaşlara gösterilmeleri sonrası pek kullanılmadan evlerinde bir köşede duruyor. Artık yardım isteyen arkadaşa şu an kullandığı bir fotoğraf makinesi var mı diye soruyor, uygunsa onunla devam etmesini ve bir kursa gitmesini tavsiye ediyorum. Çoğu zaman fotoğraf çekmeyi öğrenmek için yeni ya da profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyaç yok. Söyleyeceklerim biraz heves kaçırıcı olacak biliyorum ama fotoğraf makinesi çalışma prensiplerini ve neyi fotoğraflamak istediğinizi bilmiyorsanız hiç bir fotoğraf makinesi -profesyonel olanlar da dahil- size fotoğraf çekmeyi öğretmez ve mevcut fotoğraflarınızdan daha kaliteli fotoğraflara sahip olmanızı sağlamaz (Hatta çoğu zaman işler kötüye gider).

Vaktinden önce alınan profesyonel makineler
fotoğraf makinesi seçimiPahalıdırlar (özellikle ülkemizde).
Kullanımları pek de pratik sayılmaz.
Masraflıdırlar (lens, hafıza kartları, tripod, çanta vb.)
Hızlı model değişimleri nedeniyle satılmaları kolay değildir.
İyi fotoğraflar için iyi lenslere ihtiyaç duyarlar.
Konuya uygun lens değişikliği gerektirirler (bu konuya aşağıdaki paragrafta değineceğim)
Genellikle ürettikleri fotoğraflar hayallerinizin altında kalır. 

fotoğraf makinesi seçimi
Sizi kandıramadım ve bir arkadaşınız bu iyi bir model, üzerindeki lens de iyi dedi ve şöyle büyük, ele yakışır bir fotoğraf makinesi aldınız. Şimdi canınızı daha da sıkacak bir paragraf daha yazma şansım oldu demektir. Bir süre sonra şunlara benzer sorular soracağınızdan eminim. Neden ben bu lensle (bir fotoğrafı göstererek) bunun gibi fotoğraflar çekemiyorum. Makro fotoğrafları için hangi lensi almam gerekir? Daha geniş manzaraları bu lensle çekemez miyim? Benim portre fotoğraflarım neden böyle değil? Maalesef bu sorular ve cevapları sizi hiç mutlu etmeyecek. 

Sonuç

Hangi fotoğraf makinesi daha iyi?
Birçok kişide artık diyafram, enstantane ayarlarını yapabildikleri kompakt fotoğraf makinelerinden var. Hani şu küçük çantalarda gezebilen modeller. Bunlar artık neredeyse tüm evlerde mevcut. Bana sorarsanız böyle bir fotoğraf makinesine sahipseniz ve fotoğrafçılık ile ilgilenmek istiyorsanız, alın makinenizi bir kursa gidin. Öğrenme süreçlerini tamamen bu makine ile devam ettirin. Fotoğraf gezilerine katılın, fotoğraf paylaşım sitelerine üye olun. Fotoğraflarınızı paylaşın. En iyisi bu inanın. Bir süre sonra ilginiz halen devam ediyor ise ihtiyaçlarınıza, ilgi alanınıza göre istediğiniz fotoğraf makinesini alabilirsiniz.

16 yorum :

 1. Serkan bey,
  yazılarınızı büyük zevkle izliyorum,
  sağ olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)Çok teşekkür ederim Serhat Bey...sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 2. Kuzey Cem Kulaçoğlu18 Temmuz 2013 12:15

  Açıkçası daha yeni makine + lens (Canon 7D + 400mm f/5.6) sipariş etmiş biri olarak beni korkuttun Serkan abi:) Ama ben sadece kuş çekmek için aldığım için herhalde doğru seçim yapmışımdır umarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))iyi yapmışsın...benim kuş ekipmanının aynısı...sen yeni başlayan bir fotoğrafçı değilsin. Onun için bu yazı seni dışarıda tutuyor...Başlarda biraz zorlanacaksın sonrası kolay olacak. iyi bir ekili almışsın...
   yeni karelerini bekliyoruz....sevgilerimle.

   Sil
 3. Bende samsung marka 8 mg piksel telefon var. Bende kuş resmi çekebilir miyim amca..

  YanıtlaSil
 4. Abidin dino amcanın mail adresi var mı?

  YanıtlaSil
 5. Taking pictures is amongst the very best resources you have available on the
  φωτογράφος γάμων subject of generating top-quality pictures in which seem simply incredible.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You're right John, thanks for your comment...:)

   Sil
 6. elinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş. bu arada yeni bir makine almayı düşünen arkadaşlar varsa https://buypasa.com a bakmalarını öneririm. birkaç hafta önce hayalimdeki cihazı indirimde yakalayıp oradan almıştım.

  YanıtlaSil
 7. Fotoğrafçılık Kursları

  İlgiyi her zaman üzerinde tutmayı başaran fotoğraf sanatı, meraklılarıyla büyümeye devam ediyor. Gelişen yeni teknikler, teknolojik gelişmeler ve yeni çıkan fotoğraf makineleriyle özel bir sektöre dönüşüyor. Yaşamını profesyonel bir şekilde devam etmek isteyenler ise fotoğrafçılık kursları ile eğitim almak istiyor.
  http://www.fotografcilikkurslari.net/

  YanıtlaSil
 8. Yeni bir dslr alacağım ve 2 alternatif üzerine yoğunlaştım. Ya d5500 alacağım yada aşağı yukarı aynı bütçelerle d7200 sizce iki makine arasından hangisini tercih etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ucuz olan tercihiniz olsun....sevgilerimle...

   Sil
 9. İçinizdeki Fotoğrafçıyı Keşfedin!
  http://www.fotografcilikkursu.com.tr/
  Hepimizin içinde yatan bir fotoğrafçı var. Şimdi onu ortaya çıkarma zamanı! Çocukluk ve gençlik hobisi olan ancak zamansızlık, okul ve iş koşuşturmacasından dolayı ertelenmiş olan fotoğrafçılık hobinizi gün yüzüne çıkarıyoruz. http://www.fotografcilikkursu.com.tr/icinizdeki-fotografciyi-kesfedin/
  #fotolifeakademi #fotografçılıkkursu #fotografçılık

  YanıtlaSil
 10. Fotoğraf makinelerinde tavsiyemiz ve başarılı olan fotoğrafçıların baskılarında kullanabileceği mat parlak fotoğraf kağıtlarını mükemmel şekilde sergileyebileceğiniz www.beyatlifoto.com .
  Organizasyon ,tanıtım ,ajans ve benzeri print hizmetlerinizde yarı yolda bırakmadan kullanabilceğiniz Citizen termal fotoğraf yazıcısını Beyatlı Ticaret güvencesinde ve bayilerimiz www.fotografium.com , www.fotopazar.com da bulabilirsiniz

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan