BIYIKLI KUŞ BAŞTANKARA Bearded tit

Bıyıklı baştankara Bearded tit Panurus biarmicus

Mogan gölünün belki de en ünlü kuşu; Bıyıklı baştankara... Mogan gölünde, yani benim fotoğraf için en sık gittiğim bu gölde bıyıklı baştankaralar hep vardır. Kolayca tanınır ve görülebilirler. Ancak fotoğraflanması kolay olarak değerlendirilen kuşlar kuş fotoğrafçıları için hep sonraya ertelenir.
Bir çok fotoğraf paylaşım sitesinde kızıl şahinin serçelerden daha güzel fotoğrafları olduğunu görebilirsiniz. Bıyıklı da benim için hep sonraya ertelediğim bir tür olmuştur. Düşünüyorum da bu kuş, harika bıyıkları, dikkat çekici davranışları ile bu kadar güzel olmasa eminim daha da sonraya ertelenebilirdi.

Bıyıklı baştankara Bearded tit Panurus biarmicus
bıyıklı baştankara
bıyıklı
Bir çok kuşun isminin nereden geldiğini anlamak zor oluyor. Ancak, bu kuşu "bıyıklı" sıfatı çok iyi tanımlıyor. Bıyıklı adını almış bir çok kuş türünde bıyıkları görmekte zorlanırsınız ama bu tür için bıyıkları görmemek mümkün değil. Hemen aklınıza "Dişilerini de betimleyen bir isim mi bu?" sorusu gelebilir. Aslında benim için bir kaç yıl öncesine kadar bu sorunun cevabı hayırdı. Size rahatlıkla sadece erkek bireylerin bıyıkları var diyebilirdim. Ancak, görece yakın çekilmiş bir fotoğrafta dişi bireylerin de aslında daha zayıf da olsa bıyıklarının olduğunu fark ettim. Bıyıkları sadece siyah ve belirgin değildi.

Bıyıklı baştankara Bearded tit Panurus biarmicus
Yine kuş fotoğrafları ile yeni yeni ilgilenmeye başladığım dönemde bu türün bıyıklarının uzayan bir tüy şeklinde, diğer tüylerinden bağımsız olduğunu düşünmez, tüylerinin o bölgede farklı bir renkte olduğunu düşünürdüm. Sanki bıyık şeklinde siyah renkli bir leke zannederdim. Ancak biraz fotoğraflarını çekmeye başlayınca bıyığın leke olarak yüzünden başladığını ancak aşağıya doğru bağımsız, gerçekten bir bıyık gibi, durduğunu fark ettim.

Bıyıklı baştankara Bearded tit Panurus biarmicus
pala bıyık
Diğer bulundukları alanları bilemiyorum ama Bıyıklı baştankaralar Mogan için gölün neşeli sesleridir. Hele ki kalabalık bir grup oluşturmuşlarsa metalik sesleri ile birden etrafınızı sararlar... Kalabalık bir grupla karşılaştığınızda duyacağınız ses bir süre sonra baş ağrıtacak niteliktedir.
Bearded tit Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankara 
Bıyıklı baştankaralar göç eden türlerden değildir. Onları biraz gözlemlediğinizde de zaten yerli olduklarını anlarsınız. Alana hakim ve cesaretlidirler. Misafir sever olarak da bilinirler. Onu görmek isteyen fotoğrafçı çoğunlukla eli boş dönmez. Yakınlık da onlar için sorun değildir. Bir metreden daha yakın mesafelere gelebilirler. Özellikle kalabalık bir şekilde yemeklerini yerken görürseniz yanlarına yaklaşabilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Güzel pozlar vermekte de gayet başarılıdırlar. Genellikle fotoğraflarında korku ifadelerine değil; merak, kızgınlık, şaşkınlık gibi ifadelerine rastlarsınız...

Bearded tit Panurus biarmicus
Bearded tit Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankaraları yerde gezerken pek göremezsiniz. Ancak, kimi zaman su içmek ve beslenmek için yere inerler. Genellikle saz üzerindeki kısa mesafeli yolculuklarını, uçuştan çok zıplayarak ve daldan dala geçerek yaparlar. Bu zıplamalar arasındaki duraksamaları da güzel pozlarını verdikleri anların başında gelir. Genellikle sizi fark ettikleri için sıklıkla size dönük pozlar verirler.

Bearded tit Panurus biarmicus
bıyıklı baştankara
Mogan gölündeki kuş türleri
Fotoğraflamak üzerine: Çekim için dikkat edilmesi gereken bir kaç önerim olacak. Onu daha seyrek sazlarda ve temiz bir fonda yakalamaya çalışın. Karışık sazların fotoğrafta oluşturduğu fon, bu güzeli fotoğrafta göstermek isterken işleri biraz bozuyor. Bunun için işinizi kolaylaştıracak önerim de şu olacak. Eğer çok yukarılarda değilse yönünüzü saza doğru çevirmeyin, yani saz öbeğini karşınıza almayın. Sazları sağınıza ya da solunuza aldığınızda bıyıklının seyrek sazda öne çıktığı anlarda arkadaki fonun (Mogan için) çoğunlukla iyi olduğunu görebilirsiniz.

mogan gölündeki kuş türleri
bıyıklı bastankara
Çok sert ışık dışında doğru pozlanması gayet kolay olan bir türdür. Sadece biraz hızlı olmayı gerektirebilir. Beslenme değil de bir yere gitmek için hareket ediyorsa yer değiştirirken size çekim için fazla zaman tanımayabilir. Son olarak da ben böyle yakınlık gösteren ve uzun kuyrukları olan kuşlarda odak noktamı üste taşıyorum. Bu tercih bana kuyrukları kadrajın içine almak için biraz daha yer sağlıyor. Bir de biraz daha zor bir kullanımı olmasına karşın (hızla yer değiştirirken) dik kadrajla takip edip fotoğraflamayı unutmayın. Önemli olan onları gördüğünüzde sadece vakit ayırmak....Mutlaka Mogan'ın bu güzellerini ziyaret edin ve onlara zaman ayırın.

Bearded tit Panurus biarmicus
Bearded tit Panurus biarmicus
Bearded tit Panurus biarmicus
Bearded tit Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankara Bearded tit Panurus biarmicus

27 yorum :

 1. abi bıyıklı baştankaraya bir kez daha aşık oldum :)yazı ve fotoğraflar süper.ellerine sağlık,selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cenk yazılara aldığım en güzel kritiklerden birini yazmışsın. Çok teşekkürler...
   Sevgilerimle....Bu arada Mavi baştankara'dan ne güzel bir yazı olur...:)

   Sil
 2. Bunlar yuva fotğrafı olarak nitelendirilebilir. Yarışmalara katılması riskli kareler:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Ne diyeceğimi bilemedim.....
   Çok teşekkürler Abicim.

   Sil
  2. Bu ok çizme huyu nereden geliyor :) irdelemek lazım :)

   Sil
  3. :))Tekrar aynı şey oldu. Yine bir şey diyemedim...

   Sil
 3. Çok başarılı bir anlatım, harika fotoğraflarla süslü! Bıyıklı baştan karaya, Mogan'a, kuş fotoğraflamaya merak uyandıran, hepsinden önemlisi doğaya ilgi ve sevgi duymaya çağıran etkinliğiniz için, sizi şükranla selamlarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı da temel iki amaç vardı. Birincisi; kendi çalışmalarımı paylaşmak. İkincisi de sizin çok güzel bir şekilde özetlediğiniz doğaya sevgi çoğaltmak....İlginiz ve güzel sözleriniz mutlu etti. Çok teşekkürler...saygılarımla.

   Sil
 4. Harika fotoğraflar, çok güzel anlatım.. ilgiyle izliyorum. Ayhan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mutlu oluyorum...Sevgili Ayhan çok teşekkürler....
   sevgilerimle.

   Sil
 5. Serkan abi yazın gerçekten çok güzel eline sağlık,
  Palalar hakkında çok şey öğrendim sayenizde teşekkür ederim.
  Selamlar.
  Caner Gönel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Caner ilgin, beğeninin mutlu etti...çok teşekkürler...görüşmek üzere...
   sevgilerimle...

   Sil
 6. Ellerinize sağlık Serkan Bey, insanı özendiriyorsunuz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu:)....ilginiz için çok teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 7. Sanirim 10 sene once gitmistim mogan kus gozlem etkinligine ilk kez boyle bir etkinlik icinde sasirtiici guzelliklerle karsilastim hatta ucan kusu kanadindan oten kusu sesinden bilen kisilere hayranlikla imrendim ... yaziniz da cok guzel tesekkurlet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sema Hanım umarım kuş gözlemine merakınız devam ediyordur. Ben kendimi daha çok kuş fotoğrafçısı olarak tanımlasam da kuş gözlemciliği gerçekten müthiş zevkli ve bilime katkı sunan nadir ilgi alanlarından biri. Sema Hanım ilginiz ve güzel sözleriniz için çok teşekkürler...saygılarımla.

   Sil
 8. Artık Ankara'da ikamet ettiğimden Erzurum'da arazi teklifini gerçekleştirmek zor :) Bıyıklıları fotoğraflamak için çekim önerisinde bulunmuşsun ama ben şahsen arazide uygulama isterim :))

  Kapalı havalarda fotoğraf konuşmakta ayrıca çok keyifli olur diye de düşünüyorum. Daha ne diyeyim...

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) hızlısın Ali Hocam...memnun oldum. Bir arazide görüşelim. Ankara arazileri hakkında bildiklerimi aktarırım tabii ki..:).sevgilerimle...

   Sil
 9. Sevgili Serkan, bir tür tüm özellikleri ile bir fotoğrafçı edebiyatçı tarafından ancak bu kadar güzel anlatilabilir.Seni kutlarım.Bu türün fotograflarına ilişkin yorumlarımda hep senin akrobasi dediğin iki saza tutunmuş biyikli bastankarayi çekeni bu turu başarıyla çekmiş saydım . Sevgilerimle .Cavit Bilen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Bilmez miyim abi...
   Gerçekten türün en hoş fotoğraf verdiği hareketlerinden biri...
   Cavit abi çok teşekkürler...Paylaşan için en büyük ödül; yorumlar, kritikler oluyor...
   tekrar teşekkürler. sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 10. Serkan Bey: Son zamanlarda okudugum en guzel makale. Sunumunuz, anlatim tarziniz ve fotograflar muhtesem! Suphe yok ki "Kus Bilimi"nin Carl Sagan'i olma potensiyeline sahipsiniz. Cok Tebrik Ederim... Deniz Tokatli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir kritik. Gerçekten mutlu oldum.
   motive eden yorumunuz için çok teşekkürler...
   sevgi ve saygılarımla...

   Sil
 11. Serkan abi basarilarinizin devamini dilerim emeginize elinize saglik

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Bıyıklı Baştankara ile ilgili bilgi ararken blog sayfanıza ulaştım. Çok güzel bir yazı olmuş. Diğer yazılarınızı da zevkle okudum.

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan