DOĞA YÜRÜYÜŞÜ


poyraz kuşu
...
"Doğa Yürüyüşü" dedim çünkü bu yazıda bol bol yürüyen kuşlar göreceksiniz. Yürüyen kuşlar temasında bir yazı yazma fikrimin oluştuğu, bu kuşlara ev sahipliği yapan arazileri de yazının konusu içine alacağım.Neden yürümek?
Bu; uçmak, koşmak, yemek vb. konunuzun her türlü seçilmiş bir davranışı olabilirdi. Aslında yaban hayat/kuş fotoğrafçılığı gibi bir fotoğraf alanını seçmişseniz hareketi de merkeze koymuşsunuz demektir. Kuşlar üzerinde düşünülecek olursa doğada çoğu zaman kimi fotoğraflarda görüldüğü gibi doldurulmuş gibi görülmezler. Konunuz, hareket kabiliyeti en yüksek canlılardan biridir. Hem karada hem de havada kendilerine özgü çokça davranış örüntüleri sergileyebilirler.
Davranışları/hareketi neden fotoğraf konusu yapmalıyım? Çünkü davranış/hareket görüntüsü iyi bir şekilde kareye dahil edilirse fotoğrafınız bilgi verici bir hale dönüşüverir. Bu yaşam belirtisinin bilgisidir. İzleyici olarak hemen hangi olayın gerçekleştiğini anlamaya yönelirsiniz. Artık modeliniz tutsaklıktan kurtulup yaşamaya başlamıştır.
Bir fotoğraf için hareket olmazsa olmaz değildir elbette. Hareket fotoğraf kompozisyon ögelerinden sadece birisidir ve hareket temelde iki çekim tekniği ile ortaya çıkarılabilir. Hareketi yakalayabilen bir örtücü hızı ya da hareket hissini verebilecek düşük bir örtücü hızı tercihi.

örtücü hızı
örtücü hızı
Özetle, hareketi fotoğraflarınıza dahil etmek iyi fotoğraflar için etkili bir seçenektir. Konunuzun an itibariyle hareketini en iyi yansıtan davranışının ortaya çıktığı andaki tercih edilen yüksek/düşük örtücü hızı ile çekilmiş fotoğraflar arşivinizi renklendirecek ve farklı kılacaktır.

izlenimcilik
izlenimcilik
Bu yazıdaki fotoğrafların görüntülendiği arazilere gelince... Bu yerler genellikle çekim yaptığım alanlardan uzakta bir noktadan. Büyüdüğüm yerlere yakın bir çekim alanını ve bu bölgelerin yürüyen kuşlarını paylaşacağım. Bu bölgeler Doğanbey Körfezi ve Bafa Gölü'ne kıyısı bulanan Serçin Köyü. Bu iki alanı yaz aylarında bir iki defa mutlaka ziyaret ediyorum. Bu noktalara ziyaretim yaz aylarında azalan fotoğraf çekim gezilerinin özlemini yatıştırmak için oluyorsa da zevkli çekimlerle sonuçlanmıyor da değil.

doğanbey
Bu bölgelerdeki kırmızı ile çizdiğim alanları bulmam her fotoğraf meraklısının yaptığı gibi fotoğraf konuma en uygun noktalar nereler olabilir diye araştırırken oldu. Doğanbey Körfezi'ni çokça duymama karşın Serçin Köyü'nü şans eseri keşfettim. Amacım bulunduğum noktadan (Kuşadası) Bafa Gölü'ne en kısa yoldan ulaşmaktı. Haritadan bu köyü bulup da yola koyulduğumda bir kuş cenneti levhasının beni beklediğini bilmiyordum. 
Bu bölgelerde çekilmiş yürüyen kuşlar fotoğraflarını paylaşmadan önce şunu mutlaka belirtmeliyim. Mevsim itibariyle baharının harika olacağını düşündüğüm bu bölgeleri, tatil aylarında genellikle verimsiz buluyorum. Ancak bu durumun avantajları da yok değil. Kuş ve tür sayısının azlığı iyi fotoğraf için belli bir türe odaklanmanızı ve ona daha fazla süre ayırmanızı sağlıyor. Bir de genellikle bozkır ve göl kenarlarında çekim yapan birisi olarak deniz kenarında fotoğraf çekmek de çok ayrı bir keyif. İyi seyirler...

poyraz kuşu
poyraz kuşu
Anne Poyraz geliyor. Ben mutluyum, ancak o çok sinirli. Fırçası sert olacak. Genç yavrusunu yanımdan almak için cesaretle üzerime geliyor. 

akkuyruksallayan
akkuyruksallayan
Doğanbey'in usta avcıları, Ak kuyruksallayan'lar... İşte geliyor. Durup izliyor, avını görüyor ve birden depara kalkarak koşmaya başlıyor. Beni fark ediyor ve çaktırmadan yön değiştiriyor.

cılıbıt
cılıbıt
Körfezden bir an önce çıkmak isteyen bir Akça cılıbıt. Karina'da bekleyen dostları var. Geç kalmamalı.

kervançulluğu
kervançulluğu
Doğanbey'de daha önceki yıllarda görmeme karşın bu sene daha iyi bir anlaştığımız Kervan çulluğu. Önce kıyıdan yaklaşıyor. Ancak kamuflajdan şüphelenmesi onu tekrar su ile buluşturuyor. Kendine güvenli bir şekilde yanımdan geçerek uzaklaşıyor. Geç saatte karşılaşmak onu biraz kızıla boyamış.

bataklık kırlangıcı
Son karemiz de deniz börülcelerinin arasından geçerken bana da bir merhabayı esirgemeyen Bataklık kırlangıcı... Umarım zevkli bir Doğanbey ve Bafa gezisi olmuştur. Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Serçin Köyü ve Karina'daki tanıdığım güzel insanlara da merhaba ve sevgilerimi iletmeyi unutmayın.

17 yorum :

 1. Önce Van'a sonra Doğanbey'e, Serçin Köyüne :))
  Arazi bilgileri ve güzel fotoğraflarıyla çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ver elini kozanlı dedik daha:))...Çok teşekkürler Ali Hocam....
   sevgilerimle.

   Sil
  2. Sizden Van gölü kefalleri ile ilgili bir çalışma bekliyorum :)

   Sil
  3. :) keyfin yerinde abicim....

   Sil
 2. En güzel yazılarından biri olmuş, emeklerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha okumadıkların var biliyorum....
   Çok teşekkürler abicim...
   sevgilerimle...

   Sil
 3. Doğanbey Körfezine bugün gitme niyetim vardı,hava kapalı olduğundan gidemedim.Sizin kaleminizden ve fotoğraflarınızdan Karina Plajı ve Bafa Gölü daha bi güzel geldi gözüme.
  Serçin Köyünden eski Serçin Köyüne bir yol var,Gölün kenarından birdahakine o rotayıda deneyin derim.Emeklerinize sağlık...Selam ve saygılarımla....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oktay Bey sanırım oralarda yaşıyorsunuz. Bölgeye bilen bir kişi olarak yazıyı beğenmenize sevindim...Sanırım yolu biliyorum ancak sonuna kadar hiç gitmedim. Havaların çok sıcak olduğu mevsimlerde orada olmam nedeniyle arazilerimi hep kısa tuttum... Ama bir dahaki gezimde mutlaka deneyeceğim. Belki beraber bir arazi yaparak rehberliğiniz ile gezeriz....ilginiz için çok teşekkürler. Sevgilerimle...

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bu fotoğrafı ne vakit hangi değerlerle çektiğinizi öğrenmek isterdim.Mutlu yıllar.
  Fotoğraf "karinaya yürüyüş...yürüyen kuş"...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabriye Hanım ilginiz için teşekkürler...Cevabın kalıcı olması için buradan yanıtlıyorum....
   Fotoğraf bilgileri şöyle;
   Canon 7D
   Canon 400 5.6
   f durağı 7.1
   poz süresi; 1/15
   iso:100
   05.08.2013
   saat 20:10 sanırım güneş battıktan sonra çekildi...
   kuşu takip ederek yakalamaya çalıştığım bir fotoğraf renklerde çekim saatinden kaynaklanıyor...
   ilginiz için tekrar teşekkürler Sabriye Hanım...saygılarımla...

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. :))Bundan şunu anlıyorum. Çok beğendiğiniz.:)

   Sil
  2. Beğenmek ne kelime aklım gitti :))) Kendimi yine yorum yazarken buluyorum hep :))

   Sil
 7. Keyifle okudum Serkan. Eline sağlık. Oralara gitme isteği uyandırdın. İnşallah bir gün yolum düşer... Selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Hocam beğenmene sevindim...Doğan Bey körfezi gerçekten ilginç ve güzel bir yer...Yaz tatilim genellikle yakınlarında geçiyor. Yolun düşerse beraber arazi yapar hatta bir de dalış ayarlarız:)....ilgin için çok teşekkürler Ahmet Hocam...sevgilerimle...

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan