FOTOĞRAFTA DOĞRU BEYAZ DENGESİ

White Balance ayarları

Beyaz dengesi ve renk sıcaklığı problemli davranışları ile fotoğrafın delisi gibi ortalıkta gezinip dururlar ve bir çok yazıda özellikle beyaz dengesi sürekli bir problemmiş gibi nitelendirilir (ki bu yaklaşım sadece doğru beyaz elde edilmek istendiğinde doğrudur).
Ancak, fotoğrafta amaç her zaman doğru beyazı elde etmek değildir. Beyaz dengesi ve renk sıcaklığı ile ilgili yazılarda sorunların altı bu kadar çok çizilirken ek olarak ele alınması gerekenlerin olduğu unutulmamalıdır. Beyaz dengesi ve renk sıcaklığının amacınız için kullanımı, ışığın niteliği nedeniyle fotoğraftaki renk değişiklikleri ve fotoğrafçının amacı doğrultusunda bu duruma fotoğraf düzenleme programları ile nasıl müdahale edebileceği daha önemli konulardır. Özetle, beyaz dengesi denge kadar dengesizlik de isteyebilir!
Ben de bu niyetle yola çıkarak yazıyı ikiye böldüm. Öncelikle bu yazımda alışkanlığı bozmayarak ben de fotoğrafınızda doğru beyazı elde etmek istediğinizi varsayacağım ve bozulmaların nasıl düzeltilebileceğine değineceğim. Sonraki yazımda ise delilik hallerinin güzelliğini anlatmaya çalışacağım (Fotoğrafta Yanlış Beyaz Dengesi). Bildiğiniz üzere fotoğrafınız var olurken ortamdaki ışığın niteliği fotoğrafınızdaki renkleri değiştirecektir. Işığın niteliği nedeniyle fotoğraflarınız maviye, kırmızıya ya da farklı renklerin hakimiyetine girebilir (yardımcı olabilir. yazdık o kadar; "Fotoğraf ve Sihirli Saatler).
Fotoğrafçı ışık kaynağı ve çekim anındaki ışığın niteliği hakkında bilgi sahibi ise bu durumu bilinçli olarak kullanır. Ancak yine de kontrol edemediği durumlar ile karşılaşırsa istediği sonuç için gerek çekim aşamasında gerekse çekim sonrası gerçekleştireceği düzeltmeler ile doğru beyaz ayarı için çeşitli işlemler gerçekleştirir.

White Balance düzeltme işlemleri
Bu iki fotoğraf  çekim sonrası Photoshop ile açıldı ve sadece beyaz dengeleri düzeltildi. Soldaki iki kare çekim sırasında düzeltilememiş hallerini gösteriyor. Özellikle ağaçkakan üzerindeki mavi hakimiyeti çok belirgin. Bunun nedeni kapalı hava ve konunun gölgede kalması. Sağdaki kareler ise aşağıdaki yöntemlerle düzeltilmiş.  Sadece beyaz dengesini düzeltmek renkleri daha doğru, daha doygun bir hale getirmiş.

Fotoğrafta beyaz dengesi nasıl düzeltilir? Doğru beyaz nasıl yaratılır?

Bu soruların cevapları farklı fotoğraf düzenleme yazılımları ile farklı yanıtlarla cevaplanabilir. Ben Adobe Photoshop yazılımı kullanıcısı olarak cevaplarımı bu program üzerinden paylaşacağım. Cevapların bir kısmı Photoshop Camera Raw içerisinde olacak. Raw formatta fotoğraf çekmiyorsanız (ki tavsiye etmem) üzülmenize gerek yok. Photoshop Camera Raw sadece raw formattaki dosya türlerini açmaz. Jpeg, tiff gibi dosya formatlarını da Photoshop Camera Raw'da açabilirsiniz (Elbetteki bazı kısıtları olduğunu göreceksiniz).

jpeg ve tiff dosyalarını Photoshop Camera Raw'da açmak için resimlerdeki yolları takip edebilirsiniz...

raw formatraw fotoğraf düzenlemecamera raw kullanımı
  
Not: Başlamadan altını çizerek tekrar yazıyorum. Bu düzeltme işlemleri doğru beyaz isteniyor ise uygulanmalıdır. Sakın her fotoğrafta doğru beyaz olmalı, her fotoğrafımda doğru beyaz için bu işlemleri yapmalıyım gibi bir yaklaşımınız olmasın (altını da çizdim). Ek olarak şunu da belirtmeliyim beyaz dengesi kararınız fotoğraf düzenleme iş akışınızda ilk sırada yer almalıdır. Tüm diğer düzenleme işlemlerinizin beyaz dengesi kararınızın arkasında yer alması düzenleme işlemlerinizi daha doğru kılacaktır.

beyaz dengesi düzeltme
white balance tool
1) Fotoğraflarınızı Adobe Camera Raw'da açın. Adobe Camera Raw'da çok hızlı kullanımı olan bir aracı "White Balance Tool"u hemen üst menüdeki araçlar arasında üçüncü sırada göreceksiniz. Bu araca tıklayın ve ardından fotoğrafınızda açık gri olması gerektiğine inandığınız bir noktaya tıklayın. Camera Raw işaret ettiğiniz noktayı referans alarak fotoğrafınıza beyaz ayarı yapacaktır. Beğenmediyseniz üzülmeyin bu aracı istediğiniz kadar, istediğiniz yere tıklayarak doğru beyaz için arayışlarınıza devam edebilirsiniz. Geri almak çok kolay. Farenizle sağ tıklayıp As Shot'ı seçtiğinizde fotoğrafınızın çekimdeki ilk haline dönersiniz.

Beyaz Dengesini Düzeltme
beyaz dengesini düzeltme
2)  İkinci yolunuz geri dönüş için kullandığımız sağ tıkladığınızda ortaya çıkan listede. Burada çekim anındaki hava ve ışık koşullarını dikkate alarak seçeceğiniz seçenekte Adobe Camera Raw size doğru beyaz için yardımcı olmaya çalışacaktır. Geri dönme yolunu biliyorsunuz (As Shot). Aynı menü sağ tarafta White Balance açılır menüsünde de mevcuttur.
beyaz ayarlarıbeyaz dengesi ayarları

white balance

3) Adobe Camera Raw içerisinde doğru beyaz ayarları için kullandığınız bu yöntemlerde aslında yazılımın sürekli değiştirdiği ayar Temperature ve Tint ayarlarıdır. Yani, siz de bu barlar içerisinde kendi beyaz ayarlarınızı yapabilirsiniz. Kullanımı gayet kolay; yok etmek istediğiniz rengin tersi yönüne sürükleyin. Siz ayarları değiştirdikçe sonuçları fotoğraf üzerinde görürsünüz. Ayarları değiştirdiğinizde White balance menüsündeki başlık kendiliğinden Custom olacaktır. İlk haline dönmek için menüdeki Custom'ı As Shot yapmanız yeterli. Daha hızlı yol, değiştirdiğiniz ayar barı üzerine çift tıklamanız. İşlemleriniz geri alınır.

 Temperature ve Tint ayarları
temperature ve tint ayarları
4) Buna çok benzediği için hemen altında yer vereceğim yöntem Photoshop içerisinde. İmage/Adjustments/Color Balance yolu ile ulaşacağınız Color Balance ayarı. Renk düzeltmeleri ya da istenen renkleri ortaya çıkarmak için çok kolay bir işlem alanıdır. Burada da Adobe Camera Raw'daki Temperature ve Tint ayarlarının kullanımında olduğu gibi renk ayar barlarını yok etmek istediğiniz rengin tersi yönüne sürükleyeceğiz. Örneğin, fotoğrafınızda istemediğiniz bir mavi renk hakim ise Yellow barını sola doğru (mavinin tersine) sürükleyebilirsiniz. Tone Balance bölümü bu işlemleri nereye uygulayacağınıza yardımcı olmak için var. Gölge alanlar için bir değişiklik planlıyorsanız bu alanı Shadows olarak işaretleyin.

renk dengesi ayarları
color balance
color balance ayarları
color balance
5)  Paylaşacağım son yöntem çok etkili bulduğum ve yine Photoshop'tan yararlanacağımız bir yöntem olacak. Burada fotoğrafı Photoshop'ta açtıktan sonra Image/Adjustments/Curves yolunu takip ederek Curves ayar ekranını açıyoruz (Ctrl+M).
curves ayarlama
curves
Burada yapacağımız işlemler ile Photoshop'a fotoğrafımızdaki siyah ve beyaz alanların nereleri olduğunu söyleyeceğiz. Merak etmeyin Photoshop bize yardımcı olacak. Öncelikle fotoğraftaki siyah alanın neresi olduğunu belirtelim. Damlalıklar arasından ilk sırada olan siyah damlalağı alın ve fotoğraftaki siyah olması gerektiğini düşündüğünüz bir noktaya tıklayın. Siyahı belirlediğinizde fotoğrafınız bozulabilir. Bu önemli değil, daha gri ve beyaz alanı söylemedik. Gri ve beyaz alanlar için de sırası ile damlalıkları değiştirerek bu işlemi yapın. Gri alanı tespit etmek diğerlerine göre biraz zor olacak, bulamıyorsanız bu damlalığı atlayabilirsiniz. Siyah ve beyaz alanları bulmakta zorlanıyorsanız damlalıkları aldıktan sonra Alt tuşuna basın, Photoshop size siyah ve beyaz alanların fotoğrafta nerede olduğunu göstermeye çalışacak.

curves ayarını yapmacurves ayarlarını yapma

Bu yazıda geçen tüm beyaz dengesi düzeltme işlemlerinin (1-White Balance Tool, 2-White Balance Menü, 3-Temperature ve Tint, 4-Color Balance, 5-Curves) uygulanışlarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.
Not: Beyaz düzeltme işlemleriniz öncesinde ve sonrasında fotoğrafınızı izleyin. "Hakimiyetine son vermek istediğiniz renkler hangisi? İşlemler sonrası doğru beyaz dengesi sağlandı mı? Hakimiyet kurmuş renk/renkler kayboldu mu?" sorularını sürekli sorun. Beyaz olması gerektiğini düşündüğünüz bir alanınız var ise en iyi referans noktanız orası olacak. Beyaz mı değil mi kontrol edin. Hangi rengi azaltmanız gerektiğine karar verin ve yukarıdaki yöntemlerle düzeltmeye devam edin.
Doğru beyaz istiyorduk, sorunları çözdük. Şimdi sıra "Fotoğrafta Yanlış Beyaz Dengesi"nde !

21 yorum :

 1. Çok faydalı, paylaşım için teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil Hanım ilginiz için çok teşekkürler...
   saygılarımla...

   Sil
 2. 'Delilik hallerinin güzelliğini' daha çok merak ettim şimdi :)
  Olması gereken rutini çok güzel açıklamışsınız,özellikle not kısmındaki açıklamalar benim için çok faydalı oldu.Serkan Hocam,birde şunu sormak isterim,fotoğrafçının ışık kaynağı ve çekim anındaki ışığın niteliği hakkında bilgi sahibi olmadığını varsayarak makina üzerindeki beyaz dengesi ve pozlama ölçüm modları ne olmalıdır.Acemi fotoğrafçıda 7D var :)
  Her zamanki gibi güzel ve faydalı yazınız için sizi kutlarım...Selam ve saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize ve yararlı bulmanıza çok sevindim Oktay Bey. Sorularınızın cevaplarına gelince bunlar benim kullanım alışkanlıklarım ancak genel olarak makineniz "değerlendirmeli ölçüm" modunda ayarlı olsun. Şu ortasında nokta alt ve üstünde parantezlerin olduğu mod:) Ancak bunu hiç değiştirmiyorum anlamına gelmesin. Bu mod modelin ve çevresinin hemen hemen aynı ışığa sahip olduğu durumlarda gayet verimli sonuçlar verecektir. Model çevresinden farklı bir ışığa sahip ise. Örneğin ışığı üzerine alan ancak çevresi daha karanlıkta kalan sahnelerde spot ya da merkez ağırlıklı ölçümler ile modelin kendisini doğru pozlarken etrafını daha da karanlığa itmek güzel sonuçlarda verebiliyor. Ama farklı bir ışık yoksa "değerlendirmeli ölçüm" genellikle işinizi görecektir. Beyaz dengesine gelince bunu da AWB' de yani otomatikte tutabilirsiniz...RAW formatta fotoğraf çekiyorsanız beyaz dengesi seçimi sizi korkutmasın. Seçimi yukarıdaki yöntemlerle değiştirebilirsiniz...Önemli olan fotoğrafta hakimiyet kurmuş renkleri istiyor musunuz yok sa bunları düzeltmek mi istiyorsunuz buna karar vermek. Buna karar vermek için de hakimiyet kurmuş renkleri görebilmeniz ve bunu düzeltmek için yapacağınız işlemleri öğrenmeniz yeterli...Çok kısa, fazla pratik bilgiler oldu biliyorum:) Belki daha ayrıntılısını daha sonra bir yazı yaparım. Umarım biraz da olsa faydası olmuştur. Lütfen anlaşılmayan noktaları tekrar sorun...ilginiz için çok teşekkürler...Diğer yazıda fazla teknik bilgi olmayacak. Aslında buradaki işlemleri tersine de kullanmanın ya da hiç kullanmamanın da gerekli olabileceğine daire bir kaç örnek vereceğim....sevgilerimle...

   Sil
  2. Makina ayarlarım aynen sizin bahsettiğiniz gibi,cevabınızla sormadığım sorularında cevabını almış oldum,spot pozlamayı birkaçkez denemiştim şimdi nerelerde kullanmam gerektiğini öğrendim.Tekrar teşekkür ederim...Selam ve saygılarımla...

   Sil
  3. Oktay Bey memnun oldum. Şunu söylemeliyim; spot için anlattığım durum sadece bir örnekti. Önemli olan modların ölçümlerini nasıl bir değerlendirme ile aldığını öğrenmek. Ve bunları istenilen kare için değerlendirmek. Yaban hayat fotoğrafçılığı için, hızlı değişen sahneler için bunları gözden geçirmek biraz zor ancak sizin de çekimlerde gördüğünüz üzere kimi zaman bir model bir ortam için düşünmeye de fırsatımız olabiliyor...ilginiz için ben teşekkür ederim...
   sevgilerimle...

   Sil
 3. Tesekkurler bilgi icin.emeginize saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihan Bey faydalı bulmanıza sevindim....ilginiz için teşekkürler....
   sevgilerimle...

   Sil
 4. Faydalı bir yazı olmuş sevgili Serkan. Mesela ben damlacık aracını hiç kullanmıyordum. {Kuşun ağzına gri kart koyup rica minnet beyaz ayarını yapıp daha sonra aksiyon karelerinde yükleniyordum deklanşöre :))...} Deneyeceğem bakalım damlalığı nasıl olacak...

  Yanlış beyaz dengesinde özel fotoğraflar göreceğimden sabırsızlıkla bekliyorum yazıyı... Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) ne güzel olurdu değil mi?...Bence kuş halkalama istasyonlarında gri kart kullanılmalı:)
   Beklentini çok yükseltme Ali Hocam. Sadece düzeltilmesine gerek olmayan ya da bilinçli olarak beyaz dengesinin kullanıldığı fotoğraflardan örnekler vereceğim...Bu arada damlalık çok pratik. Bol bol tıkla beğenmezsen geri al. Çok kolay bir araç.... İlgin için tekrar teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil
  2. Ama ben manyak renkleri olan deli fotoğraflar hayal ediyordum :(

   Sil
  3. en üste bir tane koydum. :)

   Sil
 5. Kullandığım zamanlarda 5. yöntemi yapıyorum ama beyaz ayarını pek ellemediğimi söylemkte fayda var .Yazı oldukça keyifli devamını merakla bekliyorum.
  Takibe devam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aytaç yorumun sevindirdi...İlgin için teşekkürler...Görüşmek üzere. sevgilerimle...

   Sil
 6. Dusky'nin diğer eli nerede? Böyle iddialı bir yazıda bu sorunun cevabını görmek isterdim. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) kimin eli kimin cebinde diyerek politik bir cevap vermek istiyorum:)....sevgilerimle abicim...İlgin için çok teşekkürler...Bu aralar izinlisin abi. Daha bekleyen çok yazın var haberin olsun....:)

   Sil
 7. Serkan Bey,

  Çok faydalı bir bilgi olmuş. Eline sağlık.
  İnsanın içini açan güzel fotğrafların yanında bu tür teknik bilgiler de vermen ne kadar da güzel...

  Devamını bekleyoruz...

  Naci Bilmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Naci Bey ilginiz için çok teşekkürler...
   elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım ancak önümüzdeki zamanda fotoğraflara kısa bir ara verip doğa filmlerini listelemeye çalışacağım sonra tekrar fotoğraflara döneceğiz tabii ki....Görüşmek üzere...sevgilerimle...

   Sil
 8. bi çok fotoğraf baskı makinesi gördüm mat parlak basan hızlı ve
  başarılı resmen yarı yolda bırakmayacak bi makinaya benziyor japon
  malı olduğunu görüyorum tavsiyeniz veya bilginiz var mı
  http://www.beyatlifoto.com/product_info.php?cPath=26_75&products_id=376&sid=nnvuqb63jg73o8djtadccat5n2
  bilgisi olanlar???? acil cevap bekliyorum

  YanıtlaSil
 9. Tşk.ler. Güzel paylaşım.

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan