FOTOĞRAFTA YANLIŞ BEYAZ DENGESİ !Bir önceki yazının konusu; gerçek beyazı elde etmek için çekim sonrası nasıl düzeltmeler gerçekleştirilebileceğiydi ("Fotoğrafta Doğru Beyaz Dengesi"). Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum; bir önceki yazıdaki düzeltme yolları her fotoğraf için mutlaka yapılması gereken işlemler değildir.
Beyaz dengesi konusu sadece düzeltme işlemlerini değil yaratıcılığı da içinde barındırır. Fotoğraflarınız oluşumları sırasında ışık kaynaklarının niteliklerinden etkilenir. Günün farklı saatlerinde aynı sahnelere ait çok farklı fotoğrafların oluşabileceğini görmüş ya da tecrübe etmişsinizdir. Bunun nedeni ışık kaynağınızın renk sıcaklığıdır. Doğru beyazı elde etmek istiyorsanız çekim anında ya da çekim sonrasında bu duruma ışığın niteliğini dikkate alarak müdahale etmek zorundasınız ("Fotoğrafta Doğru Beyaz Dengesi"). Ancak fotoğrafçı her zaman bunu istemez. Bazen beyaz dengesindeki bozulmaları bilinçli olarak fotoğrafta tutmak hatta bu bozulmayı daha da ön plan çıkararak anlatımını güçlendirmek isteyebilir.

çıtkuşu
Çıt kuşu merakla etrafı kontrol ediyor. Yanal gelen ışık kendisini, fotoğraftaki arka planı ve üzerinde bulunduğu kayanın bir parçasını sıcak renklere boyamış. Bir başka kayanın ışığı kesmesi kayanın büyük bir kısmını gölgede bırakıyor ve renkler güzel bir mavi ile fotoğraflanıyor. Düzeltmek mümkün ama böylesini daha çok beğendiğim için dokunmadım. Hatta aralarındaki zıtlığı daha da ortaya çıkarmaya çalıştım.

kaşıkgaga
Soğuk renkler ve ben daha da soğutuyorum...

turna
Samsun Kızılırmak Deltası... Soğuk sabah saatlerinde sis ve sessizlik içinde bir Turna. Bu fotoğrafta sisin beyaz olmasını istemiyorum. Dengeyi maviden yana bozuyorum. Fotoğraf artık daha soğuk ve sessiz.

kızılşahin
Güneşin neye dokunsa altına boyadığı dakikalarda bu kızıl şahinle karşılaşmak harikaydı. Doğru beyazı neden düşüneyim...? 

batağanlar
Işık sahnedeki genç aşıkları ve hemen önümde duran sazların bazılarını sıcak renklere boyamış. Gölgede kalan alanlar soğuk renkleri ile sahneye eşlik ediyorlar. Bu durumu çekim sonrası bozmak haksızlık olurdu.

kara tavuk
Günün sonuna doğru hafif ters ışıkta kalan karatavuk için biraz etrafı soğutmak çevresinin daha da etkili görünmesini sağladı.

cılıbıt
Dünyanın güneşe sırtını döndüğü dakikalar. Yazın soğuk saatlerinde Karinaya koşan bir kuş....

kızılgerdan
Sıcak ve soğuk renkler. Ortam çok karışık... Düzenlemeye gerek yok. Kızıl gerdan burada yaşıyor.

kuyruksallayan
Güneş ışıkları modelimizin arkasındaki sazların yüksekte kalan kısımlarını aydınlatıyor. Suya düşen sıcak renkler işte bu gün ışığı ile aydınlanan sazlardan geliyor. Gölge alanlar ise maviye boyanmış. Modelimiz de bu mavi hakimiyetinden etkileniyordu. Ancak ben sadece onu biraz ısıtarak renklerini düzeltme yoluna gittim. Fotoğraf şimdi daha çok hoşuma gidiyor... 

sakarmeke
Sazları donduran bir soğuk. Mavinin hakimiyetine biraz daha destek olmak soğuk havayı bize kadar getiriyor...

batağan
Sıcak ve soğuk renklerin aynı anda göründüğü bir başka sahne. Netliği modelimizin bir kaç metre önünden almak onu daha da yalnız gösteriyor. Yine sazların ışık almayan bölgeleri güçlü bir maviye bürünmüş. Düzeltmeye gerek yok.

Umarım beyaz dengesi yazıları faydalı olmuştur. İlerleyen haftalarda fotoğraflardan biraz uzaklaşıp "doğa filmleri" başlığı altında yer alan film listelerini sizlerle paylaşacağım. Görüşmek üzere....

10 yorum :

 1. Bence yanlış beyaz ayarları daha eğlenceli :) Fotoğrafta katı kuralların olmadığı platformlarda doğal yapının da çok fazla dışına çıkmadan bu türden sunumlar yapmakta mahsur yok diye düşünüyorum. Zira kompozisyondan ayrı olarak da kompozisyona destek olarak da bazı duyguları vermekte rengin rolü çok fazla...

  Fotoğraflar çok çok güzel. Özellikle turna, kızıl şahin ve buz gibi sakar meke fotoğraflarını daha çok beğendiğimi söylemeliyim.

  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben uzunca bir yazı yazayım. sen gel özetle git.:)
   çok teşekkürler Ali Hocam... Fotoğrafları da beğenmene mutlu oldum...
   sevgilerimle...

   Sil
  2. Konuyu anlamışım demekki, bak özet bile çıkarmışım :))

   Sil
 2. Güzel örnekler eşliğinde çok güzel fotoğraflarla faydalı bilgiler vermişsiniz Serkan Bey,çok teşekkürler ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulmanıza sevindim. ilginiz için çok teşekkürler Pınar Hanım....saygılarımla...

   Sil
 3. Elinize sağlık Serkan bey, çok yararlandım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulmanıza sevindim Çetin Bey....Yorumuz için teşekkürler...
   saygılarımla...

   Sil
 4. Işık ters olduğunda ya da sanırım tepeden geldiğinde fotoğraf karanlık çıkıyor. Bunu önleyebilir miyim? Yanlış konunun altına yazdım belki de ama güzel fotoğraflar çekmek istiyorum ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hilal Hanım hiç önemli değil. Fotoğraf makinesi üzgünüm ki gözlerimiz gibi çalışmıyor. Bu ve buna benzer sorunlar ile ilk başlarda çok karşılaşılır. Bu öğrenmenin bir yolu. Temel bir eğitim ile ya da internet üzerinde bulabileceğiniz kaynak ve denemeler ile bu sorunları çözebilirsiniz. Buradan bütün bu sorunlar için ne yapılabileceğini yazabilmem pek mümkün değil. Yine de sorunu sizin sorununuzdan esinlenerek bir örnek ile cevap vermeye çalışacağım.
   Fotoğraf makinesi ışığı değerlendirmeye ve bu değerlendirmede fikirlerinize ihtiyaç duyar. Bu değerlendirme için makine içinde ışığı nasıl yorumlamak istediğinize göre değiştirilebilen ayarlar ve uygulama yolları mevcuttur. Örneğin ışık arkadan geliyor ve siz ışığı arkasına almış bir modelin yüzünü aydınlık çıkmasını istiyorsunuz. (not: bu sorunun çözümü için bir çok yol var. Ben sadece fotoğraf makinesinin işleyiş prensibini de anlatan bir cevap vereceğim). Bu sorunun üstesinden şöyle gelebilirsiniz; makinenin pozlama sistemini spot (nokta) ölçüm moduna alıp ışık ölçümünü kişinin yüzü üzerinden alırsınız. Siz böyle bir uygulama yaparak makineye şunu söylemiş oluyorsunuz; Eyyy makine bu bölgedeki alanı doğru pozlaman gerekir. Buradaki ışığı doğru pozlaman için sana gösteriyorum. Fotoğrafı çektiğinizde modelin yüzü aydınlık çıkacaktır. Ancak bu sefer de fotoğrafınızda modelinizin arkasında gördüğünüz ışığın daha parlak olduğunu görebilirsiniz. Bunu da çözebiliriz. Biraz ondan biraz bundan da diyebiliriz...:) Ancak sizin için önemli olan bu gibi durumların üstesinden gelebilecek bir temel eğitime sahip olmanız...
   Hilal Hanım özetle sizi kısa bir süre mutlu edecek bir cevap vermek istemedim....umarım yardımım dokunmuştur. Tekrar bir yardım ihtiyacı olursa lütfen yazın...Saygılarımla.

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan