DOĞA FİLMLERİ

doğada geçen filmler

Doğa fotoğrafçılığı konulu bu blogda doğa filmlerini (çevreci filmler, yeşil filmler) bir liste şeklinde paylaşmak fikri uzun zamandır aklımdaydı. Artık yapmalıyım diyerek çalışmaya başladım. Kolay olacak diyerek başladığım bu çalışma gittikçe zorlu bir işe dönüştü.
Bu başlık altındaki film listelerini takip etmişseniz ana konusu doğa olmayan bir çok film ile karşılaşmışsınızdır. Ben de listeyi daha doğru yapabilmek için film listelerinin birden fazla olmasının gerektiğine karar verdim. Çünkü doğa filmleri başlığı altına aldığım filmlerin DOĞA ismine uygun olmasını istedim.


Doğa filmleri başlığı altında ana mesajı doğadan çok onunla mücadele etmek olan, genellikle insanın doğa içinde hayatta kalma zorluğunun anlatıldığı filmleri liste dışına çıkardım ve bu filmleri ikinci bir listede topladım (Doğada Geçen Filmler). Bu ayrımı yapmama karşın bazı filmlerin doğru listelerde yer almadıklarını düşünebilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Ancak ben ilk listeyi yani "Doğa Filmleri" listesini oluştururken seçtiğim filmlerin, bir kısımı doğa içinde geçmese de temel olarak doğayı konu edinip edinmediğine, filmlerde doğanın, doğa insanının önemsenip önemsenmediğine, özetle, DOĞA'dan yana taraf olunup olunmadığına dikkat ettim.
İkinci listeyi "Doğada Geçen Filmler" olarak adlandırdım. Bu listede filmlerin doğa içinde geçmesi yeterli oldu. İki liste ile bu çalışma bitti zannetmiş olabilirsiniz. Ben de bitsin isterdim ama başlamışken yine güzel bir üçüncü liste paylaşmazsam aklımda kalan bazı belgesel ve belgesel nitelikli filmlere haksızlık olurdu. Dördüncü bir film listesi daha düşünüyorum. Ancak onun konusu doğa olmayacağı için o listeye daha sonra değineceğiz.
Bu listeler içine elbetteki daha fazla film dahil edilebilirdi. Ancak biraz da seçici olmaya çalıştım. Sadece bir film için ayrıcalık yaptığımı itiraf etmem lazım. Elimden geleni yapsam da onu liste dışına çıkaramadım. Listeye son sıradan da olsa girmeyi başardı. Bu arada filmler yapım yılları dikkate alınarak sıralandı:)
Son bir not daha; filmlerin konusu hakkında çok fazla bilgi verildiğinde beni rahatsız ediyor. Bu nedenle konularına çok fazla değinmeden bir iki cümle ile anlatmayı tercih ettim. iyi seyirler...

doğada geçen filmler
doğa filmleri
Il Deserto Rosso
Kızıl Çöl
(1964)
Yönetmen: Michelangelo Antonioni
Senaryo: Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra
Oyuncular: Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti
imdb puanı: 7,7
Michelangelo Antonioni izleyicisini ıssızlığın tam ortasında bırakmayı başarıyor. Dünya ağır sanayisi ve çürümüşlüğüne ortak bir kaç kişisi ile ıssız bir yer artık. Sessiz sokaklar, fabrikalar, kirlenmiş bir çevre bütün sahnelerinin fonu. Ritmi düşük de olsa çölde kaldığınızı ağır bir şekilde hissettiren bir film.

Born Free
Hür Doğanlar
(1966)
Yönetmen: James Hill, Tom McGowan
Senaryo: Joy Adamson, Lester Cole
Oyuncular: Virginia McKenna, Bill Travers, Geoffrey Keen
imdb puanı: 7,3
Adamson ailesinin yaşanmış öyküsü. Yakın bir zamanda öyküyü yine etkileyici bir dille Doğa fotoğrafçısı Burak Doğasoysal'dan okumuştuk. Öncesinde mi sonrasında mı bilemiyorum ancak bu güzel yazıyı da mutlaka okumalısınız. "Elsa'nın Hikayesi".

Walkabout
Sonsuz Çöl
(1971)
Yönetmen: Nicolas Roeg
Senaryon: Edward Bond, James Vance Marshall
Oyuncular: Jenny Agutter, David Gulpilil, Luc Roeg
imdb puanı: 7,7
Doğa ve kent insanı.... Nicolas Roeg'in doğadan (doğa insanından) kent yaşamına (kent insanına) kurduğu bağlantıların etkileyici kıldığı bir "çöl gezintisi" filmi. Bu filmi izlerseniz şu bilgiyi de değerlendirmeleriniz için göz önünde tutmanız iyi olacaktır; Avrupa kökenli sömürge güçleri özellikle Avustralya Aborjinleri üzerinde soykırıma varan ağır yıkımlara neden olmuşlardır. Belki de bu film o zaman anlayamadıklarına ve saygı duymadıklarına bir özürdür.

Soylent Green
(1973)
Yönetmen: Richard Fleischer
Senaryo: Stanley R. Greenberg, Harry Harrison
Oyuncular: Charlton Heston, Edward G. Robinson, Leigh Taylor-Young
imdb puanı: 7,1
Doğanın çöküşünü ve bunun sonuçlarını en açık anlatan filmlerden birisi. Günümüz için pek başarılı bulmasam da dönemi ve fikirleri dikkate alındığında listede yer vermeye değer gördüğüm bir bilim kurgu filmi.

Dersu Uzala
(1975)
Yönetmen: Akira Kurosawa 
Senaryo: Akira Kurosawa, Yuriy Nagibin, 
Oyuncular: Maksim Munzuk, Yuriy Solomin, Mikhail Bychkov 
imdb puanı: 8,2
Dersu Uzala....Onun aşkını biliyoruz. Onun evi doğası...
Akira Kurosawa doğayı, doğa insanı ile harika bir şekilde anlatıyor. Fotoğraflarla desteklenmiş sahnede şunu da söylemeden edemiyoruz. Doğa insanı bilgedir...

The China Syndrome
Dünyanin Kaderi
(1979)
Yönetmen: James Bridges
Senaryo : Mike Gray, T.S. Cook
Oyuncular: Jane Fonda, Jack Lemmon, Michael Douglas
imdb puanı: 7,4
Nükleer santral gerçeği üzerine iyi bir gazetecilik filmi. Ama sevimsiz olan taraf nükleer santraller olunca filmimiz doğa filmleri listesinde yerini buldu. 

Never Cry Wolf
(1983)
Yönetmen: Carroll Ballard 
Senaryo: Farley Mowat, Curtis Hanson, 
Oyuncular: Charles Martin Smith, Brian Dennehy, Zachary 
imdb puanı: 7,6
Doğaya ait olduğunu anlayan bir adam...Katilin bahçıvan olmadığı bir film. İlginç bir bilgi de bu filmin başrol oyuncusunun ismini (Charles Martin Smith) The Snow Walker filminde tekrar görecek olmanız. 20 yıl önce oyuncu olarak oynadığı filme benzer bir filmde artık yönetmen koltuğunda. Acaba doğa filmi de mi bir tutku?

Silkwood
(1983)
Yönetmen: Mike Nichols
Senaryo: Nora Ephron, Alice Arlen
Oyuncular: Meryl Streep, Kurt Russell, Cher
imdb puanı: 7,2
Gerçek bir hayat öyküsü Silkwood. Nükleer santraller gerçeğini Meryl Streep'in harika oyunculuğu ile tekrar hatırlıyoruz.

The Bear "L'ours"
Ayı
(1988) 
Yönetmen: Jean-Jacques Annaud 
Senaryo: James Oliver Curwood, Gérard Brach 
Oyuncular: Tchéky Karyo, Bart the Bear, Youk the Bear 
imdb puanı: 7,7
Ne filmdi ama. Çocukluğumun filmi... (Bu cümleyi de kurmak varmış). Ülkemizde hiç bir doğa filmi için bu kadar ağlanmamıştı sanırım. Unutulmaz sahneleri ile akılda kalan harika bir film. Unutmadan, Jean-Jacques Annaud'ın iki filmi daha listelerimiz içinde olacak ("Deux frères" İki Kardeş, "La guerre du feu" Ateş Savaşı).

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey
(1988)
Yönetmen: Michael Apted
Senaryo: Harold T.P. Hayes, Dian Fossey,
Oyuncular: Sigourney Weaver, Bryan Brown, Julie Harris
imdb puanı: 7,0
Hayatının yaklaşık 20 yılını gorilleri araştırmaya ve korumaya adayan Dian Fossey'in hayat öyküsü. Kaçak avcılar tarafından öldürüldüğü düşünülen bu büyük doğa aşığının halen daha ölümündeki sırlar aydınlanmamıştır. Bu öyküye daha da iyi bir film olmalıydı diye düşünsem de böyle bir hayat öyküsünün izleyicisi olmak büyük bir zevkti. 

Manisa Tarzanı
(1994)
Yönetmen: Orhan Oğuz
Senaryo: Nuray Oğuz
Oyuncular: Talat Bulut, Serap Sağlar, Pınar Afşar
imdb puanı: 7,0
1899-1963 yılları arasında yaşamış Ahmeddin Carlak'ın öyküsü. Ahmeddin Carlak Manisa'nın Kurtuluş Savaşı sonrası tekrar ağaçlandırılması ve doğasının korunmasını kendisine bir görev bilerek yaşamıştır. 1934 yapımı Tarzan filminin ülkemizde gösterime girmesi sonrası Manisa halkı tarafından kendisine verilen Manisa Tarzanı ismi hayatını konu alan filme de adını vermiştir. Bu film ile ülke çapında bilinen bir doğa sever olmuştur.

Erin Brockovich
(2000)
Yönetmen: Steven Soderbergh
Senaryo: Susannah Grant
Oyuncular: Julia Roberts, Albert Finney, David Brisbin
imdb puanı: 7,2
Yine gerçek bir öyküden uyarlanmış bir film. Filmdeki yaşananların gerçek olduğunu düşündüğünüzde şaşkınlık ve korku içinde kalmamanız mümkün değil.

The Snow Walker
Karda Yürüyen
(2003)
Yönetmen:: Charles Martin Smith
Senaryo: Charles Martin Smith, Farley Mowat
Oyuncular: Barry Pepper, Annabella Piugattuk, James Cromwell
imdb puanı: 7,5
Beklenmedik bir anda onunla olabilirsin. Beklemediğin bir anda değişebilirsin... 
Doğa filmlerinde sıkça başvurulan kent insanı ve doğa insanı karşılaşmasına bir diğer örnek. Charles Martin Smith'i hatırlıyorsunuz Never Cry Wolf'da oyuncuydu. Başına gelenleri unutmadı sanırım.

Le Dernier Trappeur
(2004)
Yönetmen: Nicolas Vanier
Senaryo: Nicolas Vanier
Oyuncular: Norman Winther, May Loo, Alex Van Bibber
imdb puanı: 7,1
Bir avcının öyküsü. Hayranlık duyulacak doğa tespitlerini bir avcıdan duymak ilginizi çekecek. Avcılar avcılık meraklarını yerine getirmek için neden filmdeki gibi bir hayatı tercih etmiyorlar? Yoksa sadece bir zevk mi öldürmek? Film izlenmeli, müzikler dinlenmeli. Bu arada bu film imdb listelerinde belgeseller kategorisinde ama alakası yok.

Deux frères
İki Kardeş
(2004)
Yönetmen: Jean-Jacques Annaud
Senaryo: Alain Godard, Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Guy Pearce, Freddie Highmore, Jean-Claude Dreyfus
imdb puanı: 7,1
Usta yönetmen Jean-Jacques Annaud'un doğa filmleri listemizdeki ikinci filmi. Daha önce The Bear "L'ours" filmi ile bizi harika bir öykü izleten yönetmen bu sefer iki kardeşin öyküsünü bize anlatıyor. Yağmacılık ile medeniyetlerini ileri götürmek isteyen insanların arasında şaşırtıcı oyunculukları ile iki kardeş. 

Children of Men
Son Umut
(2006)
Yönetmen: Alfonso Cuarón 
Senaryo: Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton 
Oyuncular: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor 
imdb puanı: 7,9
İnsanoğlunun tükenişini farklı bir yaklaşım ile ele alan, çöküşün insanlar üzerindeki depresif etkisini de unutmayan bir doğasızlık filmi...

Into the Wild
Özgürlük Yolu
(2007)
Yönetmen: Sean Penn
Senaryo: Sean Penn, Jon Krakauer 
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
imdb puanı: 8,2
Filmleri tarih sırası ile paylaştım ancak böyle yapmasaydım listemin ilk sırasında yer almasını istediğim film "Into the Wild" olurdu. Sean Penn'i tanıyorsunuz. İyi oyunculuğuna böyle bir yönetmenlik yakışırdı. Gerçek bir öyküye dayanması filmi daha da etkili kılıyor. Bir insanın doğaya yolculuğu... İnsan DOĞA'sına ilişkin harika bir film.

Le renard et l'enfant
Arkadaşım Tilki
(2007)
Yönetmen: Luc Jacquet
Senaryo: Luc Jacquet, Eric Rognard
Oyuncular: Bertille Noël-Bruneau, Isabelle Carré, Thomas Lalibertéimdb puanı: 7,0
Doğa insan ilişkisi ve üzerine etkili bir anlatım. Uzağında kaldığımız doğaya insan yaklaşımının nasıl olması gerektiğine dair iyi bir ders. Harika doğa görüntülerinin eşlik ettiği bu film çocuklarımızla birlikte izlenebilecek nitelikte.

Avatar
(2009)
Yönetmen: James Cameron
Senaryo: James Cameron
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
imdb puanı: 8,0
Film çok kişiye kendisini izletti. Onun için fazla bir şey yazmayacağım. Destansı bir bilim kurgu. 

Creation
(2009)
Yönetmen: Jon Amiel
Senaryo: John Collee, Jon Amiel
Oyuncular: Paul Bettany, Jennifer Connelly, Ian Kelly
imdb puanı: 6,8
İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin hayatından bir kesit. Film her ne kadar Darwin'in 10 yaşındaki kızının ölmesinin, ailesi ve kendi üzerindeki yıkımlarına odaklanıyor gibi görünse de bir çok defa onun evrim teorisi fikirlerine ulaşma yolundaki gözlem ve çalışmalarına da yer veriyor. Onun doğaya yaklaşımını, doğayı anlama uğraşını izlemek gerçekten ilgi çekici. 

The Road
Yol
(2009)
Yönetmen: John Hillcoat
Senaryo: Cormac McCarthy, Joe Penhall
Oyuncular: Viggo Mortensen, Charlize Theron, Kodi Smit-McPhee
imdb puanı: 7,3
Bu kategori altına alınmasında kararsız kaldığım filmlerden biri. Ancak konusunu doğa denen büyük sistemin çökmesi üzerine kurmuş bu film benim doğa filmleri listemde. İzlenmeli...

Yurt
(2011)
Yönetmen: Muzaffer Özdemir
Senaryo: Muzaffer Özdemir
Oyuncular: Kanbolat Görkem Arslan, Muzaffer Özdemir, Muhammet Uzuner
İmdb puanı: 7,0
Uzak, Mayıs Sıkıntısı ve Kasaba filmlerinde oyuncu olarak tanıdığımız Muzaffer Özdemir'in ilk uzun metrajlı filmi. Kaçarak kurtulmak istediğin yuvan sana ait değil. Dahası artık hiçbir yer insanın yuvası değil. 
Not: Yönetmenimiz Muzaffer Özdemir'e bir teşekkür borçluyum. Filmi izleyemediğimi kendisine ilettiğimde filmin dvd'si satışı sunulmadan filmini adresime göndermesi büyük incelikti. Tekrar tekrar teşekkürler. 

The Big Year
Büyük Yarış
(2011)
Yönetmen: David Frankel
Senaryo: Howard Franklin, Mark Obmascik
Oyuncular: Owen Wilson, Jack Black, Steve Martin
imdb puanı: 6,2
İşte listemizin torpilli filmi. Kertikçileri anlatan bir film. Doğa içinde ve doğa için yapılan en güzel etkinliklerden birisi olan kuş gözlemciliğini konu edinen bu filmi çok çok iyi bulmasam da listeye aldım. Listedeki tek komedi filmi olması da önemli. Bir diğer özelliği de filmin konusunun gerçek olaylara dayanması. Kişiler zaten arkadaşlarımız. Bakınız; Türminatörler

Big Miracle
Büyük Mucize
(2012)
Yönetmen: Ken Kwapis
Senaryo: Jack Amiel, Michael Begler
Oyuncular: Drew Barrymore, John Krasinski, John Pingayak
imdb puanı: 6,5
Harika diyeceğim bir film değil. Böyle bir öykü daha iyi filme alına bilmeliydi. Film yaşanmış bir olayı anlatıyor. Böyle güzel bir öykü için izlenebilecek bir film.

Doğada Geçen Filmler'de görüşmek üzere.... İyi seyirler...

25 yorum :

 1. Sinema 7. sanat olarak nitelendirilmesinin yanı başında neredeyse tüm sanat dallarını içine alması neticesinde uzun yıllardır hayatımızı şekillendiriyor. Zira belleğimize duygular eşliğinde yerleşen bilgi ve görüntüler dünyaya bakışımızı, ikili ilişkilerimizi, kılık kıyafetimizi ve hatta yeme içme alışkanlıklarımızı dahi değiştirdi ve şekillendirdi. Bunları doğa filmleri için neden söyledim ?

  Çünkü bu filmler sayesinde ümit ediyorum ki doğaya ve hayvanlara karşı da bilgi ve davranışlarımızda bir değişim olur. Duyarlılık artar. Doğayı ve hayvanları koruma bilincimiz gelişir. Ümit ediyorum.

  Bu yönüyle bakınca iyi bir teşekkürü hak ediyorsun sevgili Serkan... Bir teşekkürde uzun bir süre acaba hangi filmi izlesem derdim olmayacağı için :) sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonra önsözleri sana yazdıracağım:)
   Bu listedeki filmlerin bazısında ritim biraz düşük. Hepsini birden beğenmek pek mümkün değil gibi. Listedekilerden bir özellikle bir kaçını çok beğenmiştim. Bazıları da iyi filmler olmasına karşın pek bana göre değildi. İkinci listede heyecan artacak..
   İlgin için çok teşekkürler Ali Hocam....
   sevgilerimle.

   Sil
  2. Benim gibi bağımzıs film seven birisi için düşük tempo sorun olmaz :) Tabiki o düşük temponunda sinema sanatına uygun sunulmuş olması çok önemli. Yoksa gerçekten dayanılmaz olabiliyor bazen. İzleyip göreceğiz artık hangilerini beğeneceğimizi. Diğer listeleride merakla bekliyorum.

   Bu arada iltifatın için teşekkürler :))

   Sil
  3. :)
   biraz zaman alıyor ama ikinci listeye çalışmaya başladım...görüşmek üzere...:)

   Sil
 2. Guzel olmus, tesekkurler. Bir yazi da "127 saat" vb filmler icin karalamani isterim. Hep guzellikler icin cabaliyoruz dogada ama son zamanlarda isin icine cok fazla hirs girmis gibi geliyor. Zaman zaman gereksiz riskler alip kendimizi tehlikeye atiyoruz sanki. Bu sekilde belki biraz daha aydinlanma olur, bu isi keyif icin yaptigimizi hatirlar tehlikeleri aklimizdan cikarmayiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın isminizle hitap edemiyorum. Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler...Filmleri 3 liste şeklinde yayınlayacağım. "127 Saat" benim de beğendiğim bir film. Bu film ikinci liste içinde yer alacak. Söylediklerinizde haklısınız. Sınırlarımızı bilmekte fayda var. Her anlamda işi keyifsizliğe çevirmeye hiç gerek yok. İlginiz için tekrar teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 3. Harika bir Liste olmuş Serkan Bey. Bilmediklerimden de sayenizde haberdar oldum. En yakın zamanda izleme fırsatı bulurum umarım. Aklıma gelen 3 film daha var, doğada geçen... 1-Aysarı'nın Zilleri. Filmi pek bilen, hatırlayan yok. Ancak yıllar önce TRT de seyredince "Vay be bu ülkede böyle filmler de mi çevrilmiş" diye hayret ettiğim bir filmdi... Bir daha da gösterilmedi. Film Sarıkamışta geçiyor. Halk kürk ticareti yapıyor. Köye bir öğretmen tayin ediliyor. Kurt kapanlarıyla kurtları yakalayan halka karşı gelip kapana yakalanan kurtları eliyle çözüp salıyor. Atlı kızaklarla öğrenciler okullara taşınıyor. Ve inanılmaz bir sahne var, kurtlar atlıkazağa saldırıyor, havaya ateş ederek kaçırıyor kızağın sürücüsü... Arada genç öğretmen ve köyden bir kızın aşkı vs var. Ama film hep karların, kurtların içerisinde doğa sevgisi yoğrulmuş olarak çıkıyor karşımıza. Keşke bulabilsem bir yerlerden :( 2. Film Arkadaşım Tilki. Çocuklar seyretsin herhalde çocuk filmidir diye alıp başından kalkamadan sonuna kadar koltuğa çakılıp seyrettiğim film...Görüntüler, verilen mesajlar, filmdeki vaşak tilki mücadelesi ve diğerleri... Hlel ki çocuklara mutlaka seyrettirilmesi gereken bir film. Tabii sonunda çocuktan şöyle bir siteme hazırlıklı olun "Baba biz niye böyle bir yerde yaşamıyoruz?". 3. önereceğim film; Genç Kız ve Kurtlar (La Jeuna Fılle Et Es Loups) . Başrolde Laetitia Casta var. Bol kurtlu, karlı görüntüler, Fransa nın ilk kadın veterineri, harika dağ manzaraları... Pişman olmazsınız... Bu arada Aysarı'nın Zilleri filmini bulan olup da haberdar eden olursa çok sevinirim.
  Selamlarımla...
  Halim Diker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halim Hocam çok değerli bir katkı oldu bu yorumunuz. Listeyi oluştururken uzun bir süre yazı ve listeleri taradım. Doğa filmi diyerek hayatta kalma filmlerine yer veren ya da belgeselleri de listelerin içine katan çok fazla liste vardı. Arkadaşım Tilki (Le renard et l'enfant) ı biliyordum. Kararsız kaldığım filmlerdendi. Tekrar değerlendireceğim. Ancak diğer iki filmi hem listelerde hem de bu konu üzerine yazılmış yazılarda göremedim. Mutlaka ulaşmaya çalışacağım. Size yorum yazarken "Aysarı'nın Zilleri' ne internetten tekrar baktım. Sanırım dizi olarak çekilen bir yapım. Belki yönetmeni ya da yapımcısı ile iletişime geçebiliriz. Filme/diziye ulaşırsam mutlaka haber vereceğim.
   Halim hocam ilginiz ve bu güzel katkınız için çok teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
  2. "Le renard et l'enfant" "Arkadaşım Tilki" filmini listeye ekledim Halim Hocam. Katkın için teşekkürler...
   Sevgilerimle...:)

   Sil
 4. Hmmm... "Kuyruklu Kartopu" filmini listede göremeyince üzüldüm :)) Emeklerine sağlık kardeş, epey uğraştırdı seni ama "sözlük" kısmı gibi olabilecek bir hal almış. Ana menüye ekleyip sürekli yenilenebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Kuyruklu Kartopu kısa filme girdiği için listeye alamadım abi...:)
   "Into the Wild" evde vardı İzlemişsindir diye düşünüyorum.
   Çok teşekkürler Abicim...Bu arada UStanın Sonu adlı bir film listesi üzerine çalışmalarım devam ediyor. 1) Cevdet Usta 2)Çırağı Nedim 3) Mustafa Usta 4) Camcı Cemil.....

   Sil
 5. Öncelikle ziyaretiniz için size teşekkür etmek isterim.Bu vesile ile sayfanızla tanıştım.Paylaşımlarınız ve anlatımınız çok hoş...

  Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Sayfayı beğenmenize sevindim...İlginiz için çok teşekkürler.
   sevgilerimle...

   Sil
 6. Serkan Bey Merhaba, öncelikle sizi kutlarım böyle güzel bir sayfayı bizlerle paylaştığınızdan dolayı, sayfanızı çok beğendim emeğinize sağlık, En kısa zamanda öncelikle Halim beyin de bahsetmiş olduğu "Arkadaşım Tilki" filmini ve diğerlerini izleyeceğim. Ayrıca, sayfanıza Tarık hocamın fotoğraflarıda ayrı bir renk katmış, size çok teşekkür ediyor ve başarılı dilerim. Saygılarımla. Semra PEYKER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semra Hanım beğeniniz mutlu etti. Listenize Into the Wild da almayı unutmayın lütfen. Benim için birinci sıradadır:)...Siyah Beyaz Fotoğraflar yazısını bir kaç defa yazdım sayılır. Tarık Hocam'ın katkıları ile iyi bir temele oturmuş oldu. Fotoğraflarını da paylaşınca ayrı bir güzel oldu....ilginiz için çok teşekkürler...görüşmek üzere. saygılarımla...

   Sil
 7. The Edge, Kon Tiki, Pi'nin Yaşamı.Listede ilk üçte olmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Oğuzhan katkın için çok teşekkürler...Saydığın filmleri biliyorum. Kon Tiki ve Pi'nin Yaşamına diğer listede yer verdim. ama The Edge i pek iyi bulmadım sanırım. Ara sıra yeni filmler ekliyorum belki tekrar değerlendirebilirim:)
   Burada sadece doğa filmlerine yer verdim. Bunlar doğa dostu filmler....Diğer listenin linkini veriyorum. Hoşuna gidebilir.
   tekrar teşekkürler...sevgilerimle...
   Doğada Geçen Filmler

   Sil
 8. Merhaba serkan bey...
  Elinize sağlık çok güzel derlemeler...
  Bu konu ilgilenenler için benimde site iyi bir kaynak olabilir. www.adafilmleri.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar...ilginiz ve katkınız için teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 9. Liste için teşekkür ederim. Daha evvel hiç izlemediğim filmler var.

  YanıtlaSil
 10. doğada hatta kendini bulma yolu diye adlandırılan bir yürüyüş rotasında tek başına yürüyen bir kadının filmi, Wild i izleyince listeye eklemeli diye düşündüm..
  liste için tekrar teşekkürler
  http://www.imdb.com/title/tt2305051/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izledim... aklımda Mine Hocam...:) ilgin ve katkın için çok teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 11. "a walk in the woods" ... Robert Redford, Nick Nolte ... Ben keyif aldım .. sana biraz ağır :) gelebilir ama bazı seyleri bu yaşlara gelmeden yapmayı hatırlatır belki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. imdb 7 altını almıyoruz... dikkatini çekerim abi blogumu takip ediyorum:)

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan