KUŞ FOTOĞRAFLARI VE TERCİHLER

alacabalıkçıl

Kuş fotoğrafçılığında bazı kuşları fotoğraflamak konusunda isteksizliğimiz olur. En azından benim olur. Genelde bunlar sık gördüğüm ya da sık göreceğimi zannettiğim kuşlardır. Bazen de arazide görüntülemeyi umduğunuz hiçbir şey ile karşılaşamazsınız.
İşte o zaman yüzünüzü daha önce sırtınızı döndüğünüz bazı kuşlara çevirmek zorunda kalırsınız. Hiç olmadı şunun fotoğraflarını çekeyim dersiniz. Ben de öyle yaptım. Geçen sene Mogan Gölü'nde birçok Alaca balıkçıl vardı. Yolun kenarından geçerken avlanma sahneleri için birkaç defa durup fotoğraflamaya çalışmıştım. Ancak yolun yüksekliği nedeniyle onları yukarıdan görüntülemek fotoğraflarını keyifsiz bir hale getirmişti.

alaca balıkçıl
alaca balıkçıl
Bu sefer bir akşamüstü yola yakın bir noktada gölün kenarında kamuflaja girdim. Çok sıcak bir gün olduğunu hatırlıyorum. Burada bir bilgi paylaşmak istiyorum; ışık iyileşince kamuflaja girmek iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak daha önceden, ışık iyileşmeden kamuflaja girmek kuşların size, sizin bulunduğunuz yere alışmanız açısından daha faydalı olacaktır. Bu bilgiyi neden mi veriyorum? Ben piştim siz de pişin diye. Çünkü yaz günlerinde kamuflaja bir saat erken girmeniz güzelce pişmeniz anlamına gelecektir. Erken girdiğim kamuflajda o kadar  piştim ki vazgeçmek bile geçti aklımdan... Neyse ki sevimsiz kuşlar yaklaşıyor...

alaca balıkçıl
ava doğru
Kuşları yere uzanarak fotoğraflamak çok zevklidir. Bir kere konunuzun etrafını saran çevre fotoğraflarınızda birden sadeleşir. Görüş alanınızın daralması sonucu fotoğrafınızdaki birçok gereksiz görüntü üst üste biner ve yok olur.

fotoğraf için kamuflaj
kamuflaj
balıkçıl fotoğrafı
kuş heykeli
Hiç tahmin edilemeyecek ögelerin konunuza eşlik ettiğini görürsünüz. Ve konunuz ile göz teması. Yere uzanarak gerçekleştirdiğiniz çekimlerde kuşlar ile göz teması daha kolay kurulur. Bu temas çekimlerinizi zevkli, fotoğraflarınızı daha etkili kılar. Yere uzanarak kuşlar ile aynı konuma geldiğinizde kuşlar daha farklı görünür gözünüze. Sevmediğiniz türler birden güzelleşebilir. Ben de yattığım noktada bunu tekrar hatırlamış oldum.

alacabalıkçıl
balıkçıl ve avı
İşte geliyor! Alışmaları biraz zaman alsa da ilk fotoğraflarını çekmeyi geciktirerek işlerini kolaylaştırdım. Aslında ben de onlara biraz alışmış oldum. Fotoğraflamayı pek sevmediğim bir model olan Alaca balıkçıllar birden gözümde farklı bir kuş oluverdi. Gülünmeyecekse şunu da itiraf etmeliyim ki bazı kuş türleri beni biraz korkutur. Listenin başlarında da Peçeli baykuş, Balaban ve ve veeeee Alaca balıkçıllar gelir. Büyük bir yükü de bu paragrafta bırakarak devam ediyorum.

alaca balıkçıl
ayak güzeli
alaca balıkçıl
sessiz adım
alaca balıkçıl
korktuğum kuş
Çekim, ışığın son dakikalarına kadar sürdü. İzleyenleri bilemiyorum ancak benim için sevdiğim kareleri yakalama şansı oldu. Bu yazıyı yazma nedenim aslında benim de zaman zaman unuttuğum bir noktayı hatırlamak ve hatırlatmak. Bazen kuşları ayırıyoruz. Sevdiklerimiz, sevmediklerimiz ya da fotoğraflamak istediklerimiz, istemediklerimiz. Bunu anlayabiliyorum. Ancak bu türler ile karşılaştığınızda çekim süresini uzun tutmaya çalışmakta dahası onlara özel çekim ortamlarını hazırlamakta fayda var.
alaca balıkçıl
damlalar
Buna benzer bir durum da bazı türleri hep gördüğümüz yerde olacak sanmamız. Bazen bir türün bulunduğunuz bölgeye uzun bir süre misafir olması ile aklımızda şöyle yanlış bir bilgi oluşuyor. "Nasıl olsa burada. Daha sonra fotoğraflarım." Böyle türlere de zaman ayırmakta, uygun bir ortamda karşılaştığınızda tamam bitti demeden çekim sürenizi mümkün olduğu kadar uzatmakta fayda var.

alaca balıkçıl
sevimli kuş
alaca balıkçıl
veda

12 yorum :

 1. Aynı fotoğrafları çekmekten sıkıldıysanız aynı şeyleri yapmaktan vazgeçin...Üşenmeyin,ertelemeyin vazgeçmeyin... Sıkılmıyorsanız ya da üzerinize alınmıyorsanız sorun yok zaten keyfinize bakın...

  Başlığa alışkanlıklar da denebilir sonuçta bilinçli bir tercihin sonucudurlar. Öyleyse bilinç ve şekillenmesi üzerinde durmak gerekir o da bizi yukarı da yazdığım ikinci cümleye götürdüğünden çok su kaldırır bir konuya girer. Yazı genişletilmeye çok müsait ve içerisinde güzel tüyolar var; fotoğraflar da ise özellikle "sessiz adım"ı çok beğendim. Ellerine sağlık Serkan....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunu bir solukta okuyamadım:) durup, düşünüp tekrar okudum... eline sağlık...
   Ve şuna karar verdim.; bloglar artmalı.... Blog aç blog açmalısın diyerek kafamın etini yiyen Ömer Furtun haklıymış diyorum hep... Senden de bu adımı merakla bekliyorum Serhat Hocam...Lütfen paylaşımlarımızı arttıralım... İlgin mutlu etti. Çok teşekkürler. Sevgilerimle...

   Sil
  2. Haklısın aforizmam biraz konsantre olmuş güç anlaşılıyor :) Blog yazmak işte böyle zor ve titizlik isteyen bir iş.. Şimdilik istediğim nitelikte bişeyler yazacak kadar bu işe vakit ayırmam maalesef mümkün görünmüyor. Zaten daha fazla birikime de ihtiyacım var... Bu yüzden yazılmışın üzerine korsan bildiri yapmakla yetineceğim :)

   Sil
  3. :) peki öyle olsun....korsan da olur. Ama ben senden bekliyorum haberin olsun.
   sevgilerimle...Ankara geldiğinde görüşelim lütfen...

   Sil
 2. Yazıyı okurken kendimi orada hissettim. Belki de çok ilgi duyup da bir türlü dahil olamadığım bu zevkli uğraşın cazibesine kaptırıyorum. Neyse benim için bu rüya devam edecek. Artık kısmet diyorum.

  Bu duygularla okuduğum paylaşımla ilgili beğenilerimi belirtmek istiyorum. Kuş heykeli adlı fotoğrafı çok beğendim.

  Bazı şeyler vardır; defalarca yapsanız da tekrar tekrar aynısını teklarsınız. Hayatımızın sonuna kadar tekrar ettiğimiz davranış ve durumlar olur.

  Her defasında aynı zevki almak mümkün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Naci Hocam ilgin için çok teşekkürler....Bahar geliyor. Mutlaka beraber bir araziye çıkalım...Dışarıdan çok zevkli görünebilen bu etkinlik kimi zaman misafirlerimize sıkıcı gelebiliyor. Ancak senin çok zevk alacağına eminim. Tekrar teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil
 3. Bu yazılanları ve de özellikle fotoğrafları tek tek analiz ettiğimde ortaya çıkan sonuç şu; bunca zamandır ben, şahsen kendim, arazide kuş fotoğrafı çekiyorum diye hem kendimi hem de milleti kandırmışım. Hatta kandırmakla kalmayıp onların duygularıyla da oynamayaı başarmış ve dolandırmışım. Gerçek olan ise bir kuşa en yakından bakıp, en net fotoğrafını çekerek pasaport için hızlı vesikalık çekenlerle hiçbir farkımız olmadığı. Neyse zararın neresinden dönülse kardır deyip, herşeyi silbaştan başlayalım bari... Şunu da unutma madem bunu bana sen yaptırdın, en çekilmez ve zamansız sorularıma da sen muhatap olacaksın. Bu da az ceza sayılmaz hani :) ... Huseyin Mese ( surgeon )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için ters köşe bir kritik oldu gerçekten. Ne yazacağımı bilemedim....
   Sorulara gelince mutlulukla ve hiç yorulmadan bildiğimi cevaplamaktan mutluluk duyarım abi...görüşmek üzere diyorum. Kamp yaklaşıyor:)

   Sil
 4. Sevgili Serkan bu güzel yazına blog sayfamdaki son yazımın giriş kısmından bir paragraf ile başlayarak bir değerlendirme yapmak istiyorum.

  "Belli bir yere kadar her alanda insanlar birşeyleri yapabilir ve başarabilirler. Ancak bir noktadan sonra kırılma olur ve gerçekten yetenekli yada çalışkan insanlar o noktanın ötesine gidebilir. İşte o sınırı geçebilmenin yolu da bence yetenekle beraber ama ondan daha da fazla okuma, araştırma, izleme ve çalışma ile olabilir. Ayrıca tüm bunların olabilmesi içinde birşeyler biliyormuş düşüncesinden de uzaklaşarak öğrenmeye ve bilgiye açık olmak şarttır. Biliyorum diyen yeni bir şey öğrenemez."

  Bu bağlamda fotoğrafçı yeni şeyler anlatmak istiyor, yada kendisini geliştirmek istiyorsa okuma ve araştırmanın yanında bazı tercihler de yapmak zorundadır. Acaba hep aynı şekilde sadece vesikalık gibi tanım fotoğrafı mı çekecek yoksa severek yaptığı bu uğraşıda, kendisine ve sanatına fırsat verip, sakinleşip, sabır gösterip, bir üretme sancısıyla yeni detaylar ve fırsatlar mı kollayacak. Yeni bakış açıları ve çekim teknikleri mi deneyecek. İşte tercihler...

  Aslında yukarıdakileri düşünüp düşünmemekte bir tercih :) Ben bunları başarabildiğim için yazmıyorum. Başarma niyetinde olduğum için yazıyorum. Tercihim bu yönde...

  ...
  Fotoğrafları ve satır aralarında saklı değerli bilgileri ile yazını keyifle okudum. Bu arada fotoğrafları çok beğendiğimi ama özellikle ben de sevgili Serhat gibi "sessiz adım" ı daha çok beğendiğimi söylemeliyim. Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yukarıdakileri düşünüp düşünmemekte bir tercih :)) ne güzel demişsin...Doğru. Yukarıda yazılanlar doğru olan değil. Bunlar sadece bir tercih. Ali Hocam çok doğru tespitler gerçekten. Kritiklerin ve fikirlerini paylaşman mutlu ediyor... çok teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil
 5. Serkan Bey,
  Ellerinize saglik, harika bir yazi olmus.
  Verilen her saniyenin karsiligi saatlerce izlenebilecek kareler olmus...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginiz ve beğeniniz mutlu etti. Çok teşekkürler...
   sevgilerimle...:)

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan