FOTOĞRAF ve FOTOĞRAFÇILIK ile İLGİLİ FİLMLER

fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgili filmler

Sonunda bitti. "Doğa Filmleri", "Doğada Geçen Filmler" ve "Doğa Belgeselleri" film listeleri gibi bu başlıktaki bir film listesini hazırlamak yine tahmin etmediğim kadar zordu ve uzunca bir zaman aldı.
Bu yazıyı oluşturma fikri aklıma geldiğinde amacım; listede konusu sadece "fotoğraf ve fotoğrafçılık" ile ilgili filmlere yer vermekti. Ancak bu liste için arşivlediğim filmleri izledikçe istediğim filmlerin sayısının çok da fazla olmadığını fark ettim. Çünkü filmlerin çoğu içlerinde fotoğraf, fotoğraf makinesi, fotoğrafçılık, fotoğrafçı gibi kavramları barındırsa da tamamen salt fotoğraf / fotoğrafçılık ile ilgili değildi. Ben de diğer film listeleri gibi yine bu filmleri farklı listeler ile paylaşmaya karar verdim. Ancak bu sefer bu listeleri ayrı yazılar ile yayınlamayacağım. Tüm filmlere bu yazı içinde iki ayrı başlık altında yer vereceğim.

1)İçlerinde Fotoğraf, Fotoğrafçı, Fotoğraf Makinesi olan Filmler

Asıl listeme (Fotoğraf, Fotoğrafçılık Filmleri) giremeyen bu filmlerde salt fotoğraf ya da fotoğrafçılığı bulmanız mümkün değil. Ancak bu filmlerin neredeyse hepsinde fotoğrafın doğasına ilişkin ipuçları bulmanız mümkün. Fotoğraf, fotoğraf makinesi bu filmlerde; bir silah, sizi görünmez yapan, gerçekleri ya da yalanları gösterebilen bir araç, iletişim aracınız vb. birçok şey olabiliyor.

konusu fotoğrafçılık olan filmler
fotoğrafçılık ile ilgili filmler

Blow-Up (Cinayeti Gördüm)
Birçok sıfat ile tanımlanabilecek bir hayatın içindesiniz. Mutsuzluk en iyi sıfatınız. Ve bir gün bir fotoğraf çekiyorsunuz. Ve her şey değişiyor. Sinema tarihi için önemli bir film olan 1966 yılı yapımı bu filmi görece yüksek imdb puanına karşın (imdb puanı 7,7) büyük bir beklenti içine girmeksizin izlemenizi tavsiye edebilirim.
Castaway on the Moon (Kim'in Adası)
Yalnızlık etrafınızdaki insanların sayısı ile ölçülebilen bir şey değil. Bunu sadece ıssız bir adaya düştüğünde anlayabilirsin! İlginç öyküsü ve vermek istediği mesajı başarılı bir şekilde iletebilmesi ile birlikte gayet de eğlenceli bir film. Aslında doğada geçen filmler içine de girebilir :) Merak etmeyin fotoğraf da var içinde. 2009 yılı yapımı filmin imdb puanı: 8,2.  
Proof (Kanıt)
Gözleriniz ile göremediğiniz bir dünyanın varlığını nasıl kanıtlarsınız? Dünyayı çektiği fotoğraflar ile kanıtlamaya çalışan, gözleri görmeyen bir adamın öyküsü. İlginç konusu ile izlenmesi gereken bir film. Yapım yılı 1991 ve imdb puanı: 7,5.

fotoğrafçılar için filmler
fotoğrafçılık konulu filmler
Cidade de Deus (Tanrı Kent)
Bazen çok iyi bir film demek yetmeyebiliyor. İşte o filmlerden birisi.  Başrolde fotoğraf olmasa da şiddetin içinde bir yerlerden bize göz kırpıyor. 2002 yapımı başköşelik filmlerden birisi. imdb puanı: 8,5. Mutlaka izlenmeli.
Rear Window (Arka Pencere)
Bir fotoğraf makinesi Jefferies'in röntgencilik duygularını besleyecek ve acaba onu nereye sürükleyecek? Alfred Hitchcock, kısıtlı mekan içerisinde, ağır ritmine karşın sürükleyici bir film yaratmayı başarıyor. Konusunu çok iyi bulsam da filmini çok beğenmediğim, sinema tarihinde önemli bir yere sahip bir Alfred Hitchcock filmi. 1954 yapımlı filmin imdb puanı: 8,6.
Amélie
Yine güzel bir film. Amélie de aşık olmalı, mutluluğu birisiyle yaşamalı değil mi? Ama kiminle? Seyri kadar müzikleri ile de akıllarda kalan bir film. Bu film fotoğraf adına değilse de sinema adına izlenmeli. Yapım yılı 2001, imdb puanı 8,5.

fotoğraf ve fotoğrafçı konulu filmler
fotoğraf konulu filmler
Under Fire (Ateş Altında) 
1983 yapımı film, başarılı siyasi filmlerden birisi. Başarılı oyunculuklar da filmi izlenmesi gereken filmlerden birisi yapıyor. imdb puanı 7,1.
Peeping Tom (Röntgenci) 
1960 yapımı bir sinema klasiği daha. Kameranın arkasında olmak, izlemenin hazzı ve zayıf kadınlar. Aynı John Berger'in anlattığı gibi onlar rönesans dönemi resimlerindeki kadınlar gibi izlenecekler. Çekildiği dönemde de tartışmalar yaratan bu film, izlenmesi gereken filmlerden birisi. imdb puanı: 7,8.
Apocalypse Now
Film de bir fotoğrafçı var diye listenin içine aldım. Biraz pişmanım. Fotoğrafçılık ile ilgili filmlerin yanından geçmez ancak savaş filmleri içerisinde sanırım en üstlerde yer alacak bir başyapıt. Savaş filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken 1979 yapımı bir film. imdb puanı; 8,5.

fotoğrafçılık ile ilgili filmler
fotoğrafçılık üzerine filmler
The Bridges of Madison County (Yasak İlişki)
Harika oyunculukları ile yine çok güzel bir film. National Geographic için araştırma yapan ve fotoğraflar çeken bir fotoğrafçının yolu yalnız bir kadının evinin önünden geçer... 1995 yapımı bu film özellikle romantik filmlerden hoşlanan izleyicilerin kaçırmaması gereken bir film. imdb puanı 7,5.
Photographing Fairies (Peri Fotoğrafları)
Gözle görülemeyenin fotoğrafta görülmesi ne ilginç değil mi? Döneminin fotoğrafçılığı ile ilgili çok fazla bilgi barındırsa da temel olarak ele aldığı konu itibari ile listenin bu kısmında yer alan bir film. 1997 yapımlı bu filmin imdb puanı: 7,0.
Eyes of Laura Mars (Laura Mars'ın Gözleri)
Gerçekleşecek cinayetleri gören bir fotoğrafçı. 1978 yapımı bu film türünün en iyilerinden olmasa da izlenebilecek bir film. imdb puanı: 6,1.

fotoğraf üzerine filmler
fotoğrafçılar için filmler
Femme Fatale (Öldüren Kadın)
Bazen tek bir fotoğraf bir hayatı altüst edebilir. Yine türünün en iyilerinden olmasa bile seyri zevkli bir film denebilir. 2002 yapımı filmin imdb puanı; 6,3.
Salvador
Politik mesajları da içerisinde barındıran bir Oliver Stone filmi. Filmde paraya ihtiyacı olan bir savaş muhabirinin El Salvador'daki maceralarına şahit olurken, Latin Amerika'nın o dönemdeki durumunu da izleme şansını buluyoruz. 1986 yapımı filmin imdb puanı: 7,5.
Shutter
Bazı fotoğraflarda fotoğraflar çekilirken çıplak gözle görülemeyen bazı görüntüler oluşur. Acaba fotoğraflara konuk olmak isteyen olan bazı ruhlar mı var? Yazdıklarım ile pek korkutamadım ama film türünün iyi örneklerinden birisi. 2004 yapımı bu korku filminin imdb puanı; 7,2.

fotoğraf ve fotoğrafçı konulu filmler
fotoğraf konulu filmler
Smoke
Halen daha en iyi filmlerim arasındadır. Hatta bir dönem sanal ortamlarda kullanıcı adımı "smOke" olarak belirlemiştim. Unutamadığım sahnelerinden birisi olan fotoğraf albümüne bakıldığı sahne onu bu film listesinin içine almama yetti. Fotoğraf-fotoğrafçılık ile ilgisi çok az da olsa benim için izlenmesi gerek filmlerden birisi. 1995 yapımı, imdb puanı: 7,5.  
Memento (Akıl Defteri)
Fotoğraf hafızadır. Ve altına yazılan notlar fotoğrafa nasıl bakılacağını belirleyebilir. Ülkemizde de beğeni ile izlenen, fazlaca seyirci ile bulaşan bir film. 2000 yılı yapımlı filmin imdb puanı: 8,5.
Closer (Daha Yaklaş)
Listeye koymasam daha mı iyi olurdu dediğim bir filmdi. Ama içinde bir fotoğrafçı ve fotoğraflar olunca listeye girdi. Çok başarılı bulamasam da ilginizi çekebilir. 2004 yapımı, imdb puanı:7,3.

fotoğraf ve fotoğrafçı konulu filmler
fotoğraf konulu filmler
Hard Candy (Lolipop)
Fotoğrafçının başına her şey gelebilir. Başına gelenlerin bazılarını da sonuna kadar hak eder. Yine aynı konuda "Polisse" (polis) adlı bir film vardı. Onun kadar başarılı bulmasam da çok beğendiğim filmlerden biri oldu. 2005 yılı yapımı filmin imdb puanı: 7,2.
Funny Face (Şahane Macera)
Müzikalleri severim, içinde de biraz fotoğrafçı olsun diyorsanız güzel bir film. 1957 yapımı film benim film zevkime pek uymadığı için bitmesi biraz uzun sürdü... imdb: 7,1.
Delirious 
Sık karşılaştığımız külkedisi öykülerinden birisi. Fotoğraf ile ilgilenen birisi olarak ilgimi çekti ve zevkle izledim. Steve Buscemi'yi çok sevmemin de katkısı oldu sanırım. filmin imdb puanı 6,5 ve yapım yılı 2006.

fotoğrafçılık ile ilgili filmler
fotoğraf filmleri

Tada, kimi wo aishiteru
Uzak doğu sinemasından, bol fotoğraflı bir aşk öyküsü. Öyküsü farklı ve filme eşlik eden görüntülerde güzel olunca film kendisini izlettiriyor. Bu film için aklımda kalan; tahmin edilebilen finalinin daha etkili olmasını gerektiğini düşünmem oldu. 2006 yılı yapımlı filmin imdb puanı;7,6.
Triage (Büyük Gizem) 
Savaş fotoğrafçılığı zor bir fotoğrafçılık alanı demiştik. Bazen savaş alanından uzaklaşsanız bile yaraları çok iyileşir. Savaş fotoğrafçılığı filmin ana konusu olmasa da zorluğuna iyi bir şekilde odaklanan bir film.
The Year of Living Dangerously (Tehlikeli Bir Yil)
Bolca fotoğraf makinesi göremeseniz de fotoğraf ve haber üzerine güzel ayrıntıları barındıran 1982 yapımı bir film.

2)Fotoğraf ve Fotoğrafçılık ile İlgili Filmler

İşte yazımın asıl amacını oluşturan liste. Bu yaklaşımım yukarıdaki filmler kötü filmlerdi gibi anlaşılmasın. Sadece aşağıdaki filmler daha çok fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgili o kadar...

fotoğraf ve fotoğrafçılık üzerine filmler
fotoğrafçılık üzerine filmler
Amatör
1979
Yönetmen: Krzysztof Kieslowski
Senaryo: Krzysztof Kieslowski,
Oyuncular: Jerzy Stuhr, Malgorzata Zabkowska, Ewa Pokas
imdb puanı: 7,9
Bir adamın vizörden bakması ile değişen hayatı... Aslında filmde bir fotoğraf makinesi yok. Film, bir adamın kameraya olan aşkını ele alsa da benim için bu listede mutlaka yer alması gereken bir filmdi. Ne de olsa dünyaya benzer pencerelerden bakıyoruz...

fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgili filmler
fotoğraf ile ilgili filmler
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
2006
Yönetmen: Steven Shainberg
Senaryo: Erin Cressida Wilson, Patricia Bosworth (book)
Oyuncular: Nicole Kidman, Robert Downey Jr, Ty Burrell
imdb puanı: 6,4
Fotoğrafçı Diane Arbus’un hayat hikayesini konu edinmiş bir film. Nicole Kidman'nın canlandırdığı Arbus'un hikayesi ilginizi çekecek. Düşük imdb puanını dikkate almayın. Zevkle izlenebilecek bir film. Özellikle fotoğrafçılık ile ilgilenenler için.

fotoğraf ve fotoğrafçılık konulu filmler
fotoğraf ile ilgili filmler
The Bang Bang Club
2010
Yönetmen: Steven Silver
Senaryo: Greg Marinovich, João Silva
Oyuncular: Ryan Phillippe, Malin Akerman, Taylor Kitsch
imdb puanı: 7.0
Dört savaş fotoğrafçısının gerçek öykülerini anlatan bir film. Aslında filmi genel olarak beğensem de bu öyküler çok daha iyi filme alınmalıydı demekten de kendimi alamıyorum. Dört fotoğrafçıdan biri olan 1994 yılında Sudan'da savaş fotoğrafçısı olarak bulunan Kevin Carter'ın çektiği o meşhur fotoğraf (akbaba ve kız) sonrası Pulitzer dahil birçok büyük ödülü almasına karşın intihar etmesinin arkasındaki öykü bile başlı başına filmin izlenmesi için yeterli.

fotoğraf ve fotoğrafçı konulu filmler
fotoğraf ile ilgili filmler
Everlasting Moments
Ölümsüz Anlar
2008
Yönetmen: Jan Troell
Senaryo: Niklas Rådström, Jan Troell
Oyuncular: Maria Heiskanen, Mikael Persbrandt, Jesper Christensen
imdb puanı: 7,5
Bazı kişiler doğuştan fotoğrafçıdır. Bazen bunun farkına varırsın bazen de seninle yok olur gider. Listedeki en çok beğendiğim filmlerden birisi. Bence masalsı anlatımı ve harika oyunculukları ile fotoğraf / fotoğrafçılık konulu filmlerin en iyilerinden birisi...

fotoğrafçılık filmleri
fotoğraf ile ilgili filmler
Harrison's Flowers
(2000)
Yönetmen: Élie Chouraqui
Senaryo: Isabel Ellsen, Élie Chouraqui
Oyuncular: Andie MacDowell, Scott Anton, Elias Koteas
imdb puanı: 7,2
Hangi listede yer alacağına karar vermekte zorlandım. Sonunda yeri daha çok fotoğrafçılık ile ilgili filmlerin yer aldığı liste oldu. Belki de en zor fotoğrafçılık alanlarından birisi olan savaş fotoğrafçılarını ve arkada bıraktıklarını çok iyi anlatan film. İzlenmeli.

fotoğraf ve fotoğrafçı ile ilgili filmler
fotoğraf ile ilgili filmler
One Hour Photo
Baskı
(2002)
Yönetmen: Mark Romanek
Senaryo: Mark Romanek
Oyuncular: Robin Williams, Connie Nielsen, Michael Vartan
imdb puanı: 6,8
Liste içinde fotoğraf denen olgu için, fotoğrafın doğasına ilişkin çok fazla şey söyleyebilmiş bir film. Finali için daha fazla şey beklememe karşın zevkle izlediğim bir film oldu.

fotoğraf ile ilgili filmler
fotoğraf ile ilgili filmler
Palermo Shooting
Palermo'da yüzlesme
(2008)
Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders, Norman Ohler, 1 more credit »
Oyuncular: Campino, Giovanna Mezzogiorno, Dennis Hopper
imdb puanı: 6,1
Bir fotoğrafçının ruh halinin çöküşü ve onunla yüzleşmesi. Elbette bu yüzleşmede yanında fotoğraf makinesi de olacak. Nerede olmasına karar vermekte zorlandığım bir film oldu. Sonuçta burada. Zevkle ve fotoğraf üzerine düşünerek izlenebilecek bir film.

Umarım fotoğraf ve fotoğrafçılık üzerine hazırlanmış bu listeyi beğenirsiniz. Dikkatimden kaçan, listeye eklemek istediğiniz filmler olursa öğrenmekten memnun olurum. İyi seyirler...

19 yorum :

 1. Artık film izlemen bittiyse fotoğraf çekmeye başlayabilirsin :) ...Aslında böylesi bence daha iyi :))

  Şaka bir yana emek verilerek hazırlanmış güzel bir liste. Eline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) fotoğraf da çekiyorum merak etme...:) sizi kampa gönderince bir şeyler yaptım.
   çok teşekkürler Ali Hocam...
   sevgilerimle.

   Sil
 2. Çoğu zaman, ne izlemeliyim diyerek kararsızlık içinde çırpınanlar için güzel bir seçki olmuş.

  Fotoğrafçılığa yansıyan sanatçı ruhunla filmlerin de fotoğrafını çekmişsin.

  Teşekkürler...

  Naci Bilmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Naci Hocam. Beğenmene sevindim. Daha izlemekte olduğum 5-6 film daha var. Arasından daha ekleyeceklerim çıkar. İlgin ve desteğin için tekrar teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 3. Hocam allah sizden razı olsun ne zamandır böyle bir liste arıyordum çok teşekkürler elinize-gözünüze sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Beğenmenize ben de utlu oldum...çok teşekkürler. Ve iyi seyirler.

   Sil
 4. hocam işte aradığım şeydi teşekkürler, keşke amerikan futbolu filmleri içinde böyle bir kategorileme oluştursanız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim... Blog içinde daha çok "doğa ve fotoğraf" konularına yer vermeye çalışıyorum... ilginiz için teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil
 5. Finding vivian maier de bence bu listenizde olmalı maier'in çektiği fotoğraflardan ve hayatının anlatımından oluşan belgesel film

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emel Hanım, listeye katkı için çok teşekkürler... film izleme listeme ekledim....
   sevgilerimle....

   Sil
  2. Emel Hanım izledim.. bir psikolog olarak da çok ilgilimi çekti....
   Ancak bir belgesel olması nedeniyle listeye alamadım... tekrar teşekkürler... sevgilerimle...

   Sil
 6. everlasting Moments harika bir filmdi...fotoğrafçılıkla ilgili film bakınırken tesadüf bloğunuza rastladım ve bu filmi izledim diğer listenizde yer alan filmleride izleyeceğim inş. teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten en iyilerinden... Fotoğrafçı Diane Arbus’un öyküsü Fur... da hoşunuza gidebilir... İlginiz ve yorumunuz için teşekkürler...
   iyi seyirler...

   Sil
 7. Savaş fotoğrafçılığı hakkında çok iyi bir film
  1,000 Times Good Night
  http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt2353767/

  YanıtlaSil
 8. Savaş fotoğrafçılığı hakkında çok iyi bir film
  1,000 Times Good Night
  http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt2353767/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muharrem bey ilginiz ve öneri için çok teşekkürler. Filme bakacağım... Sevgilerimle...

   Sil
 9. Serkan Bey, Toprağın Tuzu'nu izlemenizi öneririm. Beğeneceğinizi umuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler ayça hanım... güncelleme sırasında izleyeceğim filmler arasında...
   sevgilerimle...

   Sil
 10. Ben bir tane buldum ilginç bir hizmet olan bu filmler: https://hdfilmizle.video/ Belki birisi de yararlı olacak!!

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan