KOCABAŞ Hawfinch

Hawfinch Coccothraustes coccothraustes

Bazen yazıları planlıyorum. Arşivime bakarak paylaşılabileceğini düşündüğüm anı ve fotoğraflar üzerine yazılar tasarlıyorum. Kocabaş için bir yazı yazmak ise aklımda olan bir şey değildi. Komik bir gözlem ile başlayan Kocabaş macerasının ilk kahramanı kuş fotoğrafçısı arkadaşım sevgili Cenk Polat oldu. Kocabaşı fotoğrafladığım bölgeden bizlerle çok güzel ötücü fotoğrafları paylaşıyordu. Hep aklımda olan bu türü görebilmek, fotoğraflayabilmek ümidiyle arazisiz kaldığım bir gün kendisini aradım. Belki hatırlamaz ama konuşmamızda o güzel fotoğraflarını çektiği alanda Kocabaş var mı diye sordum. Kendisi de 4-5 birey gördüğünü söylemişti. İşte benim için komik olan, bu ifadesinin tam anlamıyla gerçekleşmesi oldu. Çünkü bu alanı görmek için gittiğim ilk gün gerçekten 4-5 birey Kocabaş dışında neredeyse pek bir şey görememiştim. Keşke Cenk'e başka türleri de sorsaydım diye düşünmeden edemiyorum.

Hawfinch
Kocabaş
Kocabaş her zaman ilgimi çeken bir tür olmuştur. İsmine yakışır görüntüsü, kanatlarındaki farklı tüy yapısı ve o koca başına eşlik eden güçlü gagası. Düşünsenize kendisi 40 gram olan bir Kocabaş, kabuğunu kırmak istediği bir yiyeceğe çenesi ve gagası ile 40 kg'lık bir kuvvet uygulayabiliyor. Vişne çekirdeklerini kırabilen bu arkadaşın gücünü anlamak için isterseniz siz de bir deneme yapın. Ben denedim :)

Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
kocabaş'ın süsleri
Hawfinch
Kocabaşın gagası
Kocabaş için 1. gün
İlk gün Cenk'in tarif ettiği alanı çok rahat bir şekilde buldum. Buldum ama hiç de hoş bulmadım. Burası kara yolunun kenarında, küçük bir ormanlık alan içerisinde yer alan bir piknik yeriydi. Ülkemizin piknikte eğlence anlayışına örnek olabilecek eşsiz görüntüler beni karşıladı.

Hawfinch
Hawfinch 
Düşünsenize doğa için yola çıkıyorsunuz ve yolun sonu, istisnasız her arabanın içinden yükselen farklı müzik türlerine dansları ile eşlik eden insan manzaralarına varıyor. Yine de bir psikolog için ilginç bir gözlem olmuştu. Örneğin; kendi arabasından gelen bir halay müziği eşliğinde halaylarını çeken bir grup insan, halayın bir başka arabanın yanına ulaşması ile değişen müziğe hiç aldırış etmeden halaylarına devam edebiliyordu. İzleyen olarak doğru arabadan gelen müziği fark edemezseniz gözünüzün önünden Ankaralı Turgut'un müziğine halaylar ile eşlik eden insanlar geçiyordu. Bir de mangalı yellerken bir taraftan da dans figürlerini gerçekleştirebilen insanlar var. Onları daha çözemedim. Bu arada sanırım havanın yağmurlu olduğunu söylemeyi unuttum. Bu önemli, çünkü dans figürlerini yağmur altında hayal etmeniz sahneleri daha da dramatik kılabilir.

Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş
Yine de en güzeli çocukları izlemekti. Onlar hiç olmazsa toprakta ve piknik alanının içinden geçen küçük bir derede oyunlarını oynayarak doğa ile buluşabiliyorlardı... Böyle bir alanda kuş gözlemlemek, fotoğraflamak mümkün olamayacağı için alanın çevresini dolanan bir yol bularak insanlardan uzak noktalarda gezinmeye başladım. Burada bir çok türün fotoğraflandığını bilmeme karşın neredeyse hiç bir kuş göremiyordum. Tekrar geri dönerek piknik alanının içerisine girdim.

Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş 
Ama bu gürültüyü paylaşmaya hiç niyetim yoktu. Piknik alanının en uzak köşesinde bir yer buldum kendime. Çayımı içerken etrafımdaki doğayı izliyordum. Birden bulunduğum piknik masasının yanına serçeler inmeye başladı. Kıpırdamadan onları izlemeye başladım. Yerlerde kalan yiyecek artıkları ile karınlarını doyuruyorlardı. Kısa bir süre sonra üstümdeki ağaçların birinden serçelere göre irice görünen bir kuş yere iniverdi.

Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş
Bir kuş fotoğrafçısının görmek istediği türü hiç zahmetsiz bulması kadar büyük bir zevk yoktur sanırım. Daha önce kendisini fotoğraflamış olmama karşın daha iyi fotoğraflarına sahip olmak ve onu daha çok izlemek istiyordum. Kocabaş masama konuk olmuştu. Yavaşça yerimden kalktım. Ve başarılı bir şekilde Kocabaşı kaçırdım. Umarım tekrar gelir diyerek eşyalarımı aracımdan alarak bir kamuflaj hazırladım. İşte misafirim geliyor. O gün sanırım 1-2 saat hiç durmadan kendisini fotoğrafladım.

Kuş fotoğrafçılığı fotoğraf çekimi
Kocabaş fotoğrafı çekimi. Fotoğraf Ömer Furtun
Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş
Kocabaş için 2. gün
1. gün için yaptığım hatayı tekrar yapar mıyım. İyi ki izinliydim ve hafta içi onu tekrar görmeye gittim. Bu sefer beraber fotoğraf çekmekten büyük zevk aldığım Ömer Furtun da yanımdaydı. Aynı yere yakın ışığın daha iyi olacağı bir noktaya hazırlık yaptık. Ve Ömer Abi ile her zaman elde ettiğimiz sonucu hemen aldık. Sonuç mu? Elde var sıfır. Beraber hiç fotoğraf çekemeyip bu kadar şansını zorlayan ikili bulamazsınız. Neyse ki yerimizi değiştirme fikrini kendisine kabul ettirebildim. Çünkü Kocabaş yine ilk gün gördüğüm yerde bizi bekliyordu. Ömer Abi'nin yine başka bir fotoğrafçı abimiz Ömer Kulaçoğlu taklitleri ile çekimi tamamladık. Bakınız; "Kuş Fotoğrafçısı !" başlıklı yazının "Gelmeyecekler" bölümü.

Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş Hawfinch
Çekimi zorlaştırsa da Ömer Abi'nin araştırmacılığı bizi başka bir bilgiye daha götürmüştü. Kocabaş'ın yavrusu çok yakınımızdaydı. Yaklaşık 100 metre arkamızdaki ağaçlık alanı dikkatlice tarayan Ömer Abi yuvayı bulmuştu. Ancak yavrunun uçma tecrübesizliğini fark edince yanında sadece 10 ar dakika kalarak ayrıldık. İkimiz de üzücü bir olaya neden olmak istemiyorduk.

Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş yavrusuna sulu bir yemek
Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş Yavrusu  Fotoğraf: Ömer Furtun
Kocabaş için 3. gün
İlk günkü gibi yalnızım. Ve bu sefer tecrübeliyim. Tekrarlanmaması gereken bir çok hatadan arındım. Aynı alana kamuflaj kurdum. Sonuç; eklemlerde ağrı. Bu sefer ne gelen var ne giden... Bazen böyle oluyor işte. Daha iyi olacak derken o gün hiç bir şey yanıma uğramadı. Kamuflajdan çıkıp baktığımda daha ileride bir bölgede bir Kocabaş'ın oyalandığını fark ettim. O bölgeye gittiğimde bana yüz vermeyen bir kocabaş ile daha karşılaştım. Belki tekrar karşılaşırız diyerek kısa süreli tatilime ve Kocabaş ile arkadaşlığımıza son vermiş oldum. Her zaman ki gibi ardımızda kalan küçük bir gülümseme ile...

Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş
Kocabaş Hawfinch Coccothraustes coccothraustes
Kocabaş
Öncelikle paylaştığı alan bilgisi ile yakından tanımak istediğim Kocabaş ile buluşmama vesile olan Sevgili Cenk Polat'a teşekkürlerimi iletmek isterim. Onunla arazide olmaktan her zaman mutlu olduğum, Kocabaş yavrusu ve kamuflajdaki fotoğrafım ile yazıma katkıda bulunan Abim Ömer Furtun'a da ayrıcı teşekkürler...

16 yorum :

 1. ankara'da hava kapalı, iş sıkıcı... güzel bir pencere oldu yazı ve fotoğrafların. bir ara kendimi yazının içinde, o mekanda hissettim. eline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekimin ilk günü de çok kötüydü hava. Ama bu güzel ile açılıvermişti:) Beğenmene ve yazının sana bir pencere açabilmesine sevindim Hocam....İlgin için çok teşekkürler. Sevgilerimle...

   Sil
 2. Serkan abi yazıyı bir solukta okudum. Fotoğaflar ve yazı her zamanki gibi mükemmel. Kahramanlarımızın başarılı bir şekilde ürediğini görmekte ayrı bir güzel. Fotograf ve yazıların büyük bir heyecanla devamını bekliyorum.
  Selamlarımla.

  Cenk Polat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cenk bu kertik işleri ile iyice ulaşılmaz oldun. Bugün yazı ile ilgili birkaç defa aradım seni. Neyse mutlu bir kaç gün oldu....İlgin ve beğeninin mutlu etti. Çok teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil
 3. Şu kuyruk, süs, gaga vs. gibi detay fotoğraflarını görünce içim cız etmedi desem yalan olur :) Bu kadar acımasızlık biraz fazla :))

  Samimi ve akıp giden satırları, hepsi bir birinden güzel fotoğrafları ile çok güzel bir yazı olmuş. Tebrikler Serkan hocam. Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) güldürdün beni. Nice yazımı çöpe attırdın:) Yazım politikamı senin yüzünden değiştirdim...:) oh olsun diyelim. Şaka bir yana ilgin için çok teşekkürler Ali Hocam. Sevgilerimle...

   Sil
 4. Serkan Bey,
  Yine ilgiyle okuduğum, hem okurken hem de fotoğraflara bakarken büyük zevk duyduğum bir çalışma olmuş. Ellerinize gözlerinize sağlık.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Levent Bey beğeniniz mutlu etti. İlginiz için çok teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 5. Esas şenlik kendi aracından gelen muzikimsiyle (h)alay çeken zümrenin başka araçtan gelen gürültüye eşlik etmesi olurmuş.! Ankara müziği diye bilinen lumpenliğin yaygınlaşması, özellikle asûde piknik alanlarında kuş sesi yerine ucûbe acaiplikler dinlemek ve işkenceye maruz kalmanın psikolojik tahliline girişecek olursan ven de sosyolojik ard yöresini aktarmaya hazırım..

  bu sevimlinin isminin kocabaş olmasını anlayabilmiş değilim; orantısız bir baş büyüklüğü göremedim açıkçası.. Fotoğraflarında anlamasam da gördüğüm şey kuşların adeta poz vermek için çaba sarfettikleri.. Kimbilir sanatçıların tam da başarısı budur: olağan akışın anlığını, sürmekte olanın kesitini böyle bir algı oluşturacak şekilde dondurabilmek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimliğin belli olunca kalemin daha da kimlikleşiyor Mahmut Hocam. Beğeni ve kritiklerini okumak çok zevkli. Kocabaş ispinoz grubu içerisinde yer alan bir tür. Aslında diğerleri ile izlendiğinde farkı daha belirgin gözüküyor. Bir kaç ispinoz ile yan yana bir kolaj ile sunabilirmişim. Hocam şu linkten türleri bir arada görebilirsin. Kuş Türleri
   (Bunu seninle paylaşırken. Trakus sitesinin bu bölümünü de bir yazı ile tanıtmak geldi aklıma....) Hocam ilgin ve kritiklerin için çok teşekkürler....görüşmek üzere...sevgilerimle.

   Sil
 6. İkili kamuflajlarda sonuç "sıfir" olunca bazen ikiliden birinin feragat edip uzaklaşması gerekiyor. Genel ahlak kurallarına göre yaşça büyük olanın kamuflajda kalması genç olanın uzaklaşması gerekirken mata yapışıp kalmana hayranım :))) Kocabaş ile seni aynı kareye sığdırmaya çalışırken aklımdan geçenlerle ilgili bir yazı hazırliyorum :))

  Sonuçlara bakınca genel ahlak kurallarının değişmesi gerektiğine karar verdim. Daha başarılı çekebilecek olanın kamuflajda kalması daha doğruymuş. Harika bir iş çikartmışsın kardeş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) aman abi beni üzme... bak benzin lambası da yanıyor:)) Ben güzel bir fotoğraf çekince senin mutlu olduğunu biliyorum. Kamuflajda o huzurla kaldım...:)
   Senin beğenin, kritiklerin benim için çok değerli. Mutlu ettin. Çok teşekkürler...
   sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 7. Kutluyorum Serkan'cığım. Fotoğrafların teknik ve estetik değerine söyleyecek laf yok zaten. Hem çekip hem de yazan fotoğrafçıların çok az olduğu memleketimizde senin gibi değerlerin yetişmesi gerçekten sevindirici ve gurur verici. Keşke sitenin ingilizce dil seçeneği de olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam yorumunuzu görmekten ve beğenilerinizi okumaktan çok mutlu oldum.
   Yakın bir zamanda bir fotoğrafçı arkadaşımla sohbetimizde; gerçekten öğretebilecek düzeyde olan, hoca denilen fotoğrafçılarımızın paylaşımsızlıkları çok üzücü diye dert yanmıştım. Elimde olsa bu kişilerin blog açmalarını zorunlu tutarım:)
   Anlatan kitaplara, yazılara ihtiyacımız çok. Yurt dışındaki üretimlere, paylaşımlara (kitap, yazılar, siteler) bakınca üzülüyor insan. Bu anlamda size ayrıca teşekkür ediyorum... Sizin gibi hocaların çoğalması dileği ile....
   Fazla uzattım hocam:) ilginiz için çok teşekkürler....
   sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 8. Serkan abi çok güzel bir yazı olmuş diğer yazilarin gibi:) Kocabaş yavrusu hic görmemistim, gaga daha şimdiden kuvvetli:) Emeklerinize saglik..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cansu yorumuna sevindim. Çok teşekkürler. Blogdaki yazıların Trakusta haber yapılmasındaki emeğin için de ayrıca teşekkürler... sevgilerimle...

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan