BOZKIR


Bozkır yaşamı
...
Bozkır… Sessizlik ekilmiş düzlüklerin vatanı...
Yıllar öncesinde Bozkır hiç de iyi bir şey değildi benim için. Üniversite eğitimi için yola çıktığım Ege topraklarından uzaklaştığımı hep Bozkır hatırlattı bana. Yüksek ve geniş düzlüklerinde denizi görebileceğim hayalinin her geçen gün azalıp yok olmasına da Bozkır neden oldu. Mevsimlerin bedeninizi zorlayabileceğini anlatmaya çalışan Bozkır'dı. Hangi köşesine baksanız kötüydü işte. Bozkır'a yakışıyordu az olan.

Bozkır doğası
bozkır
Ama şimdi… Evimden doğa için her ayrılışımda yolum Bozkır'a çıkıyor. Kentten sıyrılıp ilerlerken onu kusursuz kılan tüm özellikleri ile karşılaşmaya başlıyor ve gülümsüyorum. Hangi taşının altından ne çıkacak diye merakla ilerliyorum. Aynı taşların sınır olduğu tarlalarını izliyorum. Özürlerimi bir an önce kabul etsin diye uğraşıyorum. Oyuna giremeyen bir çocuk gibiyim yanında.

Bozkır step
bozkır
Utanarak söylüyorum; artık benim için büyük bir bilgedir Bozkır. Kabadır. Zordur. Ama bir de yakından tanısanız onu... O üzerindeki yabani otların kokusunu bir kez duyabilseniz... Düzlüklerinde neler sakladığını bir bilseniz. Renkleri olduğunu görebilseniz. Sevmek için biraz izlemek yeterlidir onu. Çok şey de istemez üstelik. Adına leke gelmesin yeter.
Bozkır canlıları
Kızıltilki
Bilmenizi ister; doğa dediğin sadece Deniz değil, Dere değil, Orman değil. Karışmak istemez kimseye. Siz bir Orman'ın yok olmaktan mutlu olduğunu mu sanıyorsunuz? Bozkır da öyle işte. Bozkır'lığını elinden almayın yeter. Elinizde fidanlar ile gelmeyin ona. Doğadır neticede. Kendinde olmayanı istemez…Çıplaktır. Ama çıplaklığı dürüstlüğünü görün diyedir. Ona ulaşmak da kolay bir oyun gibidir. Yolu yoktur. İz tutmaz üstünde...

bozkırda yaşayan canlılar
kızılşahin
Kimi zaman şaka gibidir Bozkır. Az gördüğü yağmurlarda birden neşe saçar etrafına. Yeşerip bollaşacak dersin. Ama birden yüzü değişir. Dönüverir birden güneşten, sıcaktan yana. Kışın bu kara doyar dersin. Yaz olur kış gelmez zannedersin. Üstünde biraz da su tutmuşsa sen o zaman gör onu. Korumak ister gibi sazdan duvarlarını örüverir hemen. Sessizce aralayıp bakman lazım ardına. Canlı renklerini ürkütmeden, onun gibi sessizce...  
     
doğada kuraklık
kuraklık
Onunla yaşamak değilse niyetin kolaydır her şey. Ama emelin değilse ziyaret, o zaman güçlü olman gerekir. Tüm güzellikleri zorluğudur tek tek. Cengiz Aytmatov'un dediği gibi; Bozkır uçsuz bucaksız, insan ise küçüktür. İnsan çok güçlü ve hünerli olmalıydı burada.... 

bozkır doğası
bozkır
Artık kendimi şanslı hissediyorum. Onu seviyorum. Yakın bir zamanda denizi ve ormanı bir arada gördüğüm topraklarıma geri döneceğim. Ancak artık biliyorum ki geri döndüğümde özlemle gülümseyeceğim...12 yorum :

 1. Şiirsel ifadelerle naif ve anlamlı bir yazı. Bozkır'ı anlamanın dışa vurumu... Şiir tadında fotoğraflarla keyifle okunan ve izlenen bir makale olmuş. Çok beğendim. Eline, yüreğine sağlık. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Ali beğenmene sevindim:)...çok teşekkürler...görüşmek üzere...

   Sil
 2. Bozkır'ın çocuklarına selam olsun... Nefis anlatım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgin ve beğenin mutlu etti Oğuz Hocam. Sevgilerimle...

   Sil
 3. Kaleminiz Bozkır'ın çığlığı olmuş. Yüreğinize sağlık. Özgür Kalay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor ama sevdik bir kere...:)
   Özgür bey ilginiz mutlu etti. Çok teşekkürler...
   Sevgilerimle...

   Sil
 4. Kiraz Erciyas Yavuz25 Temmuz 2014 02:03

  Fotoğraflar da yazı da harika. Hele ilk fotoğraf büyüleyici. Sürekli açıp açıp o fotoğrafa bakmaktan kendimi alamıyorum :) Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)Kiraz Hocam ziyaret ve güzel sözlerin mutlu etti....çok teşekkürler.
   görüşmek üzere...sevgilerimle.

   Sil
 5. Kiraz Erciyas Yavuz25 Temmuz 2014 10:59

  Aslında hiçbir yazınızı kaçırmıyorum. Sadece sessiz izleyicilerinizden biriyim :) Bütün yazılarınızı hele hele o sanatın da üstünde fotoğraflarınızı keyifle izliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) çekiliiiin yeni yazı yazacağım:))
   çok teşekkürler Hocam...
   sevgilerimle...

   Sil
 6. serkan bey harika bir sunum harika bir yazı yine, bütün yazılarınızı tekrar tekrar okuyorum, yüreğinize sağlık, saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ahmet Bey beğeniniz mutlu etti... Tatil için kısa bir ara verdim... Yazılar için böyle güzel kritikler alınca devam etmemek mümkün değil:)
   tekrar teşekkürler...sevgilerimle...

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan