GÜLÜMSETEN KARELER !

Küçük ak balıkçıl, Little egret, Egretta garzetta

Doğayı izlemek ve görüntülemek gerçekten büyük bir keyif. Doğa fotoğrafında insan ve ürünleri yer almamasına karşın fotoğrafın üreticisi ve izleyicisi insandır. Özellikle yaban hayat fotoğraflarında hayvanların insana özgü ya da özgü olduğunu düşündüğümüz bir çok davranışı sergilediğini görürüz..
(Bu cümle tartışmaya açık bir yargı içeriyor. İnsana özgü?). Özellikle böyle kareler dikkatimizi daha çok çeker ve gülümseriz. Kimi zaman bu sahnelerin farkına vararak çekim yaparım. Bazen de çekim sonrası bilgisayarımda fotoğrafları düzenlerken çekim de fark etmediğim yeni kareler çıkar karşıma. Ben de arşivimde biraz gezinti yaparak beni gülümseten bazı kareleri paylaşmak istedim. Halen bu fotoğraflara gülerek bakıyorum. Seçtiğim kimi kareler size komik gelmeyebilir. Benim için neden komik olduklarını altlarına yazmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz:)

Seni Görüyorum...
Bıyıklı baştankara, Bearded tit, Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankara, Bearded tit, Panurus biarmicus
Bir Bıyıklı baştankara. Genç bir birey ve Mogan Gölünde dünyaya gelmiş. Temkinli olmasını büyüklerinden öğrenmiş. Mogan'ın sazlıklarını siper alarak beni izliyor. Belki de ilk gördüğü insan benim. Dehşet içinde ! Hareketlerimi anlamaya çalışıyor. Ne yaptığımı çok merak ediyor. Bir gülümseme ile fark ettiğim sahne artık aynı gülümseme ile izlenecek bir fotoğraf ile ölümsüzleşti. Teşekkürler meraklı arkadaşım. 

Küçük Kartal...
Akça cılıbıt, Kentish plover, Charadrius alexandrinus
Akça cılıbıt, Kentish plover, Charadrius alexandrinus
Doğanbey körfezinden bir Akçacılıbıt. Tam önümde küçük zıplayışlar ile havalanıyor ve tekrar yere konuyor. Zıplayan bu kuşun sonrasında beni gülümseten bir kare vereceğini tahmin edememiştim. Fotoğrafı düzenlerken bakışlarına ve bu havalı haline tekrar bakınca acaba beni fark ederek korkutmaya mı çalışıyordu diye düşünüyorum. Ağırlığımın 40 gram, boyumun 15 cm olduğuna bakmayın. Fotoğrafa bakın ve hareketlerinize dikkat edin der gibi. 

Tokat geliyor...
Balık kartalı, Osprey, Pandion haliaetus
balık kartalı
Balık kartalı. Aslında gagasını temizlerken yakalanmış bir an. Sert de bakıyor ancak fotoğrafı her izlediğimde Balık kartalının şimdi tokat geliyor der gibi bir hali olduğunu düşünüyorum. Yoksa merhaba mı diyor?

Tünelin Sonu...
Çilkeklik, Grey partridge, Perdix perdix
Çilkeklik, Grey partridge, Perdix perdix
Çilkeklik sert bir kış geçiriyor. Karın altına nasıl girdiğini göremedim. Ancak kafasını kaldırınca gördüğüm sahne komikti. Fotoğrafa bakınca aklıma hep; Hababam Sınıfı filmindeki öğrencilerin okuldan kaçmak için kazdıkları tünelinin müdürün odasında sonlandığı sahne geliyor...    

Küstüm...
Gelengi-Anadolu Yersincabı, Spermophilus xanthoprymnus, Anatolian Souslik-Ground Squirrel
Gelengi-Anadolu Yersincabı, Spermophilus xanthoprymnus, Anatolian Souslik-Ground Squirrel
Gelengi (Anadolu yersincabı). Bu fotoğrafı çekerken çok gülmüştüm. Uzaktan kumanda ve geniş açı lens ile fotoğraflamaya çalıştığım Gelengilerden en komiği. Girdiği deliği görmüştüm. Makinemi yere yatarak ayarlardım. Ben öyle mi şöyle mi derken. Delikten çıktı bana baktı ve sanki bana küsmüş gibi sırtını döndü. Donup kaldım. Burnumun dibinde ve beni hiç görmüyormuş gibi yaparak beni etkisiz hale getirmişti bile.    

Merhaba...
Kızılgerdan, Robin, Erithacus rubecula
Kızılgerdan, Robin, Erithacus rubecula
Kızılgedanlar her zaman sevimli ve komiklerdir. Bu arkadaşımızı ormanın içinde bir başka kuşu görmeye çalışırken fark ettim. Geri çekilmeden önce hafifçe eğilip dalların arasından ona baktığımı ve birbirimize merhaba dediğimizi hatırlıyorum. Şimdi sen işine bak ben yok muşum gibi davran lütfen der gibi bir hali vardı. Dediğini yapmadan önce bir kaç metre geri çekilerek fotoğraflarını çektim. 

Hapşuuu...
Çıtkuşu, Wren, Troglodytes troglodytes
Çıt kuşu
Çıtkuşu. Tıksırma mı hapşurmamı bilemiyorum. Ama fotoğraflarken fark etmediğim bir sahneydi. Bilgisayarımda izlerken karşıma çıktı. 

Dört Gözle Bakmak...
balaban
Doğada bazı kuşların dört gözle bakmak deyimine uygun hallere büründüklerini görebilirsiniz. Bu Balaban da bunun en güzel örneklerinden birisini sergiliyor. Kimsin sen? 

Geçiş Yok...
Bıyıklı baştankara, Bearded tit, Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankara, Bearded tit, Panurus biarmicus
Bıyıklı baştankara. Bu tür için bir yazı yazmıştım. Bu türün en ilgi çekici fotoğraf verdiği anlardan birisi sazlıklar arasında yukarıdaki fotoğrafta görünen pozu verdiği andır. O kocaman bıyıkları ve bakışı ile buradan daha öteye gidemezsin der gibi durmuyor mu?  

20-21-22...
Çulhakuşu, Penduline tit, Remiz pendulinus
Çulhakuşu, Penduline tit, Remiz pendulinus
Sporcu bir Çulha kuşu. Barfiks çekerken yakalanmış. Hiç de zorlanmıyor gibi. 

Ben Dostum...
Sazhorozu, Purple swamphen, Porphyrio porphyrio
Sazhorozu, Purple swamphen, Porphyrio porphyrio
Sanırım Mogan Gölünde küçük balaban görüntülemek için uzandığım bir yerdi. Bu Sutavuğu sağ tarafımdaki sazlıktan çıkarak önüme geldi. Ben deklanşöre bastığımda da bana dönerek bir çığlık attı ve sessizce kamuflajın içindeki beni anlamaya çalıştı. Ben vizörden onu izlerken bir taraftan da burun burun gelmiş halimize gülümsüyordum. 

Neredesin?
kuşlarda kamuflaj
görünmeyen kuş !
Bu fotoğraf çekerken de kuşu bulmakta zorlanıyordum. Şimdi bu kareye baktığımda yine kuşun fotoğrafta nerede olduğunu bulmak da zorlanıyorum.

Pırasa Tarlası...
Alaca balıkçıl, Squacco heron, Ardeola ralloides
Alaca balıkçıl, Squacco heron, Ardeola ralloides
Bu fotoğrafı çekerken de gülmüştüm. Alaca balıkçılın kafa tüyleri ile sazların şekli nasıl da uyumlu.

4 Kare...
İnce gagalı martı, Larus genei, Slender-billed gull
İnce gagalı martı, Larus genei, Slender-billed gull
Bu fotoğraf dört ayrı kareden oluşturuldu. Öyle de olabilirdi ama değil. Çekimi yaparken fark etmemiştim. Ama bilgisayarımda bu fotoğrafı görünce güldüğümü hatırlıyorum. Fotoğrafta dört ayrı İnce gagalı martı var. Ancak sanki bir kuş sağ taraftan geliyor. Suya iniyor ve kalkıp gidiyor gibi görüntülenmişler.

Dedikodu...
Bıyıklı baştankara, Bearded tit
Bıyıklı baştankara, Bearded tit
Kuşlarda dedikodu. Genç bıyıklı baştankaralar mahallede olup biteni birbirlerine anlatıyorlar.

Yok oldu...
Kara kızılkuyruk, Black redstart, Phoenicurus ochruros
Kara kızılkuyruk, Black redstart, Phoenicurus ochruros
Zaten sevimlisin bir de komiklik yapıyorsun.15 gramlık ağırlığın ile ayağını kardan içeri nasıl geçirdin acaba? 

Konar Kuş...
Sumru, Common tern, Sterna hirundo
Sumru, Common tern, Sterna hirundo
Büyükçekmecede Sumru adasından bir sahne. Sumrular kurları sırasında gerçekten çok güzel pozlar veren kuşlar. Ben de o o güzel kur sahnelerinden görüntülemek istiyorum. Kuş gelecek ağzındaki balığı yere inmeden çiftleşmek istediği kuşa verecek. Ben de tam bu anda deklanşöre basacağım. Tamam kuş geliyor dedim. Ve kayada duran kuşa dikkat kesildim. Ama bu arkadaş geldi. Arkadaşını üstüne iniş yaptı. İkisi de bunda rahatsız olmadan bir süre etrafı izlediler. Oldu mu şimdi der gibi etrafa baktığımı hatırlıyorum.

Anahtar...
Saz delicesi, Western marsh-harrier, Circus aeruginosus
Saz delicesi, Western marsh-harrier, Circus aeruginosus
Konya Kozanlı Gökgöldeki bir Saz delicesi. Saz deliceleri av ararken sıklıkla sazların üzerinde uçarlar. Kıyıdaki sazlar boyunca ileri geri gittiklerini, bir şey avlamak istediklerinde aniden sazlığa indiklerini görürsünüz. Bu delice ise elinde gayet düzgün bir saz gövdesi ile önümde ilerlerken fotoğrafını çekmiştim. Sanki elinde sazların bir giriş kapısı var da kilitlerini açacak gibi görünüyor. Belki de yeni geliştirdiği bir avlanma yöntemini deniyor. 

Otostopçu...
Döğüşkenkuş, Ruff, Philomachus pugnax
Döğüşkenkuş, Ruff, Philomachus pugnax
Yalnız Kovboy. Bu yalnız kovboy sanki eski bir aşkı geride bırakarak yollara düşmüş...

Uyuyorum...
Kukumav, Little owl, Athene noctua
Kukumav, Little owl, Athene noctua
Baykuşlarda özellikle Kukumavda çok gördüğüm bir davranış. Seni gördüm ama şimdi uyuyorum. Gözümün açtığımda yok olacaksın numarası. 

Öptüm...
Dikkuyruk, White-headed duck, Oxyura leucocephala
Dikkuyruk, White-headed duck, Oxyura leucocephala
Dikkuyruk'un gagası gerçekten ilgi çekicidir. Ancak bu açıdan sanki ısrarlı bir öpücükle karşı karşıyayız. Sakın dudaklara bakmayın. Korkacaksınız.... 

Tam Kadraj...
Yalıçapkını, Kingfisher, Alcedo atthis
Yalıçapkını, Kingfisher, Alcedo atthis
En güzelini en sona bıraktım. Bu sanırım benim ilk kuş fotoğrafım. Burada kuş ya da davranışı komik değil. Komik olan benim...:) kompozisyon olsun diye ne de zorlamışım...


14 yorum :

 1. Yine çok güzel bir yazı, kuşların ne yapacakları hiç belli olmuyor:) Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlardaki davranış çeşitliliği hayvanlarda da var sanırım...:)
   İlginiz için çok teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 2. Serkan abi kalemine sağlık. Hepsi birbirinden güzel ve güldüren kareler:) Fotoğraflara tekrar tekrar bakıp gülüyorum:D Harikalar:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cansu aslında yazarken belki de sadece bana komiktir yazmamalıyım da demedim değil. Ama yayınladım gitti:).
   beğenmene sevindim...
   Çok teşekkürler...
   Sevgilerimle.

   Sil
 3. Kiraz Erciyas Yavuz17 Eylül 2014 13:56

  :)) Gerçekten güzel ve komikler. Anılarınıza ortak olmak da ayrı bir güzellik. Sevgi ve selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)Çok teşekkürler Kiraz Hocam. Beğenmene sevindim...
   Sevgilerimle...Deltaya selam....

   Sil
 4. Gülümsemem sumrulara gelince kahkahaya döndü. :) Bu hoş yazı ve fotoğraflar için teşekkürler Serkan bey. Özgür Kalay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) beğenmenize sevindim. En son kareye en fazla gülmemiş olmanız da ayrıca mutlu etti:))
   Çok teşekkürler Özgür Hocam...
   sevgilerimle.

   Sil
 5. Sevgili Serkan...izlerken sadece gülümsetmeyen ,aynı zamanda düşündüren harika enstantaneler bunlar...keyifle izledim ,kuş fotoğrafçılığına farklı ,şık ve etkileyici yaklaşımlarınla çoğumuzdan birkaç adım öndesin...iyi ki varsın...
  Ellerine ,deklanşörüne sağlık...
  Zafer Kurnuç

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abicim çok teşekkürler. Ziyaretin ve güzel sözlerin mutlu etti...
   Fotoğraflar elbette paylaşılmadan yaşayabilir ama paylaşınca, samimiyetle izlenince ayrı bir güzel...siz de iyi ki varsınız...
   Tekrar teşekkürler abicim.
   sevgilerimle...

   Sil
 6. Hepsi bir birinden güzel kareler Serkan hocam. Ellerine sağlık. Doğruyu söylemem gerekirse aslında sadece balık kartalına güldüm. Onunda sebebini biliyorsun :) Ama son fotoğrafı hiç komik bulmadım çünkü kompozisyonu bence çok güzel. Yani biraz gıcık da oldum sanki :)) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülümseseydin bari:)
   Balık kartalı için bir kritik bekliyordum:) Ama Ömer abiden:)
   son kareler zaten senin için:) 17-40 günlerinden bir kare:)
   İlgin için çok teşekkürler Ali Hocam...Görüşelim...

   Sil
 7. Hocam çok güzel ellerine emeğine sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) çok teşekkürler Sevgili Yusuf...ziyaretine sevindim..
   Kostak yeri yeri...:)
   sevgilerimle.

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan