ÇIT KUŞU

Çitkuşu

Kuşlar içinde bazılarını diğerlerinden daha fazla görmek, fotoğraflamak istediğim olmuştur. Bu kuşların nerede kolayca fotoğraflandığını bilirsiniz. Ancak, çekimi organize etmek, zaman, öncelikleriniz gibi nedenlerle çoğu zaman harekete geçemezsiniz. Çıt kuşu pek böyle bir tür değil. Bu sevimli arkadaşımızı neredeyse her yerde görebilmek mümkündür...
Ülkemizdeki dağılımı yaygın olan türlerdendir. Tabii bunları yazması kolay, bir de bana sorun. Onu görebilmem o kadar uzun zaman aldı ki. Ona özgü bir habitat gördüğüm her yerde o gün bugün mü diyerek çok bakındım durdum. Hep hüsran. Hatta arkadaşlarım bana yaşadığım şehir Ankara'da Mogan Gölü'nde Çıt Kuşu gördük, şurada fotoğraflarını çektik dediklerinde hüsran yerini sinire bile bırakabiliyordu. Bir iki kişiye "o gördüğün kuş Çıt kuşu değildir" dediğim bile olmuştur. Şimdi yazıyı okuyan kuşçu arkadaşlardan "Bizim orada hep görürüz" diyenler de oluyordur. Niye çağırmadın arkadaşım? İnan ki gelirdim.

Çitkuşu
çitkuşu
İlk Karşılaşma: İlk karşılaşmam İstanbul'da bir park içinde oldu. Büyük bir park olduğunu hatırlıyorum. Parka girer girmez bir heykelin üstünde etrafa bağırırken gördüm onu. Yine çok güzel ve sevimliydi. Mutlulukla fotoğraflamaya çalıştım. Ancak fotoğraflamama izin verdiği yer park içindeki bir su kanalının içi oluyordu hep. Kanalın düzensiz çalı çırpı ile dolu olması yetmiyor gibi modelim de hep benden alçakta kalıyordu. O güzelim kuş benim fotoğraflarımda bir felakete dönüşmüştü. Uzun süre kimseye fotoğrafları gösterip işte bu sevimli kuş "Çıt" diyemedim.   

Çitkuşu
çıt kuşu
Son Karşılaşma: Bu yazı ile fotoğraflarını paylaştığım arkadaş ile belki yüzlerce defa geçtiğim bir yolun kenarında Ankara'da karşılaştım. Ankara'da sık sık ziyaret ettiğim köy yollarında gezinirken. İçtiğim kahvelerin neticesi bir ihtiyacım için aracımı yoldan bir tarla yoluna doğru yönelttim ve durdum. Bulunduğum yerde taşlar ile çizilmiş sınırları olan boş tarlalar vardı. Taşların dibinden yakındaki köyden gelen küçük bir su akıyordu. Etrafta baştankaralar ve serçeler geziniyordu. Birden aralarından o eşsiz endamı ile umarsızca beliriverdi. Yine harika bir görünüm ve ona eşlik eden hareketleri vardı. Yaramaz bir çocuk gibiydi. Bu sefer birbirimizi bulmuştuk. Ona özel tünekler hazırladıktan sonra tüm öğleden sonram onu fotoğraflamak ile geçti. Geniş açı lens ile denemeler de yaparak günü tamamladım. Valla mutlu mu mutluydum. Kareler istediğim gibiydi.

Çitkuşu
çıtkuşu
Biter mi hiç? O kadar aramışım, beklemişim ve bulmuşum. Bir gün ile peşi bırakılır mı? Bir heves tekrar tekrar gittim gördüğüm yere. Oradan geçip de ona bakmadığım bir zaman olmadı. Hayal gibi görünmeleri dışında bir daha hiç göremedim onu. Artık bir şanstı diye değerlendiriyorum. İkimiz şans eseri sadece bir yarım gün, bir ihtiyaç molasında karşılaşıvermiştik. İsterdim ki farklı davranışlarını izleyeyim, farklı anlarını fotoğraflayayım ama olmadı.
Çitkuşu
çıtkuşu
Not: Yazılarda bazen öğreten adam oluyorum. Bu yazıyı da bitirirken aklıma bir husus geldi. Çıt kuşunu fotoğrafladığımda acele bir düzenleme yaparak hemen fotoğrafını paylaşmıştım. Sonradan da ne kadar kötü düzenlemişim demiştim. Belki bu yazıdakileri de bir süre sonra beğenmeyeceğim. Ama çekimlerden sonra kareleri bir süre kendi başınıza izlemekte, düzenlemerine zaman ayırmakta fayda var. Çünkü fotoğrafların kadrajlanmasından, parlaklığına kadar bir çok ihtiyacı oluyor.

Çitkuşu
çitkuşu
Doğru tercihleri yapmak zaman alıyor. Eski karelerimi nasıl paylaştığıma sık sık bakıyorum. Neredeyse hiç biri beni mutlu etmiyor. Hele ki o kadrajlar... Nasıl kesmişim dediğim çok fazla fotoğrafım var. Bazen izlediğim fotoğraflar arasında fotoğrafın aslında hakkından, ihtiyacından daha az önemsendiğini görüyorum. Aslında çok daha güzel bir fotoğraf olacak iken sıradan kareler arasına giriveriyor bu kareler. Düzenlemenin neredeyse çekim kadar önemli olduğu bir fotoğrafçılık yapıyoruz. Bana göre ne fotoğraflarsanız fotoğraflayın bu böyle. 

Çitkuşu
çitkuşu                      
1.jpg
2.jpg
3.jpg


10 yorum :

 1. Güzel fotoğraflar... Eline sağlık. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sen en çok diyerek bir fotoğrafı işaret ederdin ama olsun demek ki hepsi çok güzel:)
   çok teşekkürler Ali Hocam...sevgilerimle...

   Sil
 2. Benimde görmem epey uzun zaman aldı bu yaramaz kuşu Serkan Abi, Daha geçen çıktığımız bir dağda genç yavruları ile ilk kez fotoğrafladım. Oysa herkes evinin önünde görüyor bir ben göremiyordum :) Her ne kadar deneyimim çok olmasa da fotoğraf düzenleme konusunda bende sana katılıyorum.

  Bu arada Fotoğraflar da çok çok güzel,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten isteyip de görememek çok kötü (ama zevkli:)
   Gökçe fotoğrafları beğenmene sevindim. çok teşekkürler... Bu arada sana Antalya için siparişlerim olacak. Hazırlansan iyi olur:)

   Sil
  2. Tabi ki, borçları da aradan çıkartırım hem iyi olur : )

   Sil
 3. Çok güzel fotoğraflar, elinize sağlık Serkan bey... Benim de görüp fotoğraflamam epey zaman almıştı... Hala da daha iyisini çekmek için sürekli çevreye bakınıyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) çok güzel bir model gerçekten... ben de bulursam çekime devam edeceğim...:)
   Çetin Bey ilginiz için çok teşekkürler...
   sevgi ve saygılarımla...

   Sil
 4. Kâh gülümseyerek, kâh heyecanlanarak okudum yazınızı. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Benim de görüp bir türlü fotoğraflayamadığım ve hep ne olduğunu merak ettiğim bir kuş idi. Artık dünyada unutmam:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Solkan Bey umarım tekrar karşılaşır ve fotoğraflarını çekersiniz...
   ilginiz ve kritiğiniz için çok teşekkürler...
   sevgilerimle.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan