SANDIK ANILARI BALIKÇILLAR / İSHAKKUŞU ve KEMAN SESİ


...
Bu klasör'ün hatırlattığı yine kaçanlar üzerine. Nallıhan kuş cenneti o yaz ne balıkçıl yapmıştı ne balıkçıl. Balıkçılların bu kadar güzel avlanma sahneleri sergilediği bir yıl olmadı sanırım. Fotoğraf çekmeye çalışmadım mı?
Evet ama hakkıyla değil. Sanırım o sene bir kaç defa gitmiştim Nallıhan'a. Her gittiğim de orada bir kuş fotoğrafçısını görüyordum. İşte o hakkını veriyordu. Ergun Turan. Sonradan çektiği fotoğrafları da görmüştüm. Geçti artık dediğim bir klasördür yani bu klasör. Tebrikler Ergun Hocam

gece balıkçılı
gece balıkçılı

küçük akbalıkçıl
küçük akbalıkçıl
gri balıkçıl
gri balıkçıl
ODTÜ kampüsündeyim. Ağaçların arasında geziniyorum. Tam hatırlayamıyorum. Sanırım Kızılardıç ya da Çalıkuşlarını arıyorum. Birden ötücü seslerinin çok geldiği bir alan dikkatimi çekiyor. Ağaçların sıklaştığı ve yaklaşık yarım metrelik çalılar ile çevrili bir alan burası. Elimdeki ekipmanla çalılara takılmadan alanın içine girmeye çalışıyorum. Amacım bu kadar sese ev sahibi olan yerde ne olduğunu anlamak. Ben oraya vardığımda sesler kesiliyor. Hemen zihin fonumda korku filmlerindeki kemanın sesi beliriyor. Nereden bileyim bu an kemanın pes seslere çekildiği anmış. Alandan çıkmaya karar veriyorum. (Bu arada kemanlar hızlanıyor). Arkama döndüğüm anda abartmıyorum bir metre kadar önümde biraz yukarımda bana bakan aşağıda fotoğrafını gördüğünüz arkadaşı görüyorum. (kemanlar veriyor coşkuyu).
İlk defa görmüşüm. Lakabı uğursuz. Bakışı bakış değil. Onu birden karşımda görünce öyle bir korktum ki. Sanırım hızlıca bir metre, yavaşça iki metre geri çekilmişimdir. O dikenler ne de tatlı geliyor bedene. Bu fotoğrafların olduğu klasöre her işim düştüğünde aklıma o kemanın sesi geliyor.
ishak kuşu
ishak kuşu

14 yorum :

 1. Betimleyici anlatımın ve fotoğraflar çok güzel Serkan Abi, Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Gökçe beğenmene sevindim... Seni anlıyorum. Konuyu değiştirmeye çalışıyorsun:) Ancak beni tanımıyorsun. Bir bakmışsın yanındayım:)

   Sil
 2. Hocam harika anlatımınızla yine harika fotoğraflar. Elinize, gözünüze, dilinize sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim... çok teşekkürler Hüseyin Bey... sevgilerimle...

   Sil
 3. Balıkçılların o muhteşem şöleninden ben de 200mm lens ile yararlanmaya çalışmıştım. Henüz kuş fotoğrafçılığına tam karar veremediğim, paraya kıyıp doğru ekipman için paraya kıyamadığım Nikonlu:) dönemlerim. Bendeki dosyadan ancak "kuş fotoğrafında yapılan hatalar" başlıklı bir yazı çıkabilir. İlk arazimize keman getireceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nikonlu:) dönemlerim... iyi ki o dönemde tanımamışım seni. Beni nikoncu yapar sonra canona geçebilirdin:)
   İlgin için teşekkürler abicim...
   Bir keman sesi ve pompalı tüfeği ile bir adam çatıya doğru ateş ediyor....:)))

   Sil
 4. İshak kuşu çok pis bakmış ama :) Balıkçıllar en fazla fotoğrafını çektiğim türler olmasına rağmen pek az artistik poz veriyorlar. Böylesi nadir anları güzel aktardın bize... Eline sağlık. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) çok teşekkürler Sevgili Ali... bir iki tane sandık anısı kaldı. ilgin için çok teşekkürler...
   sevgilerimle...

   Sil
 5. Harika fotoğraflar. Elinize sağlık. http://diayvaysanat.com

  YanıtlaSil
 6. Çok detaylı ve aydınlatıcı bir bilgi olmuş, paylaşımlarınızın devamını büyük bir heyecanla bekliyorum. Bende bilgilendirici bir kaynak olması açısından Keman ve Viyola Arasındaki Farklar makalemizi de detaylı incelemenizi tavsiye ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler Sayın Anıl Akiş...
   sevgilerimle...

   Sil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan