SANDIK ANILARI SUKILAVUZU

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus

Valla o gün nasıl buluştuk, arazi de mi karşılaşmıştık hatırlayamıyorum. Ama aşağıdaki fotoğrafları her gördüğümde yüzümde bir gülümseme oluşuyor. Bu dosyayı da mizahi bir dille paylaşmazsam olmayacak.

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus
Ahmet Karataş Hocam ile bir arazideydik. Yanımızda sanırım hocamın bir öğrencisi de vardı. Muhtemelen hocam sormuştur Mutan ne çekeceğiz diye. Kendilerini Sukılavuzu'nu gördüğümüz alana götürdüm. Ev sahibi olarak misafirlerimi mutlu etmeye çalışıyordum. Ancak misafir azılı bir fotoğrafçıydı ve mekandan tatmin olmuyordu. Sarı çizmelerinin üzerinde dikilerek Mutan burayı biraz temizlememiz lazım dedi. Doğruydu, su kılavuzu otların arasında görülmesi zor bir alanda hareket ediyordu. Çevredeki sazlar neyse maalesef çöpler de vardı alanda. Sigara izmaritleri, poşetler, vs. vs. Hocam, ben ve öğrencisi birlikte çekim alanını bir güzel temizlemeye başladık. Ancak ben bir süre sonra kenara çekilip izlemeye karar verdiğimi hatırlıyorum. Durum gerçekten komik gelmeye başlamıştı. Üç kişi dizlerimiz üzerinde eğilmiş sazlar arasında yere düşen bir şeyi arar gibi geziniyorduk.

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus
Ben ve öğrencisi neyse de hocamı bir kürsüde dersini anlatırken düşünmek bir de bu halde izlemek nedense komik geliyordu. Hocam otoriter ses tonu ile "Mutan" bu ne biçim ev sahipliği dese de çekim için iyi bir alan yaratılmıştı artık. Ama benim bu fotoğraflara bakarken gülmeme asıl neden bunlar değil. Bu fotoğraflar o gün çekilmedi. Ben ertesi gün aynı yere gittiğimde ne kadar da güzel temiz bir alan yaratıldığını fark etmiş ve kendimi haince bir plan yapmış gibi tertemiz bir alanda kamuflaja girerken bulmuştum.

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus
O gün bir kaç saat süren bir çekimi bitirip eve dönerken elinize sağlık hocam demek aklımdan geçti ama yapamadım. Ama şimdi bu notlarla bu hesabı da kapatmış oldum:)...

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus

Sukılavuzu / Water Rail / Rallus aquaticus

      

10 yorum :

 1. Hey gidi günler... Ramazan ayıydı, Zonguldak'tan Ankara aktarmalı jürilikten dönüyordum. Ferhat ve Mutan ile birlikte kısa ama çok güzel bir araziydi. Bu kez arabanın kara veya çamura saplanmadığı, lastiğin yanmadığı..
  Bu güzel hatırayı, usta kaleminle yazıp, tekrar hafızalarda canlandırdığın için çok teşekkürler Serkan.
  Ferhat Toprak öğretmen, dışarıdan doktorayı bitirip bugünlerde Bartın Üniversitesi'ne yardımcı doçent olarak atanıyor. Kendisine buradan da başarılar dilerim.
  Ellerine sağlık. Selamlarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) yine eğlenceli bir araziydi. Hoşgörüne güvenerek kaleme aldım... ziyaretin mutlu etti. sevgilerimle hocam...
   Ferhat hocama da tebrikler...

   Sil
 2. "Azılı" ve "hain" tanımlamaların iyi güldürdü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ....azılı sensin hain ben:))) sevgilerimle..

   Sil
 3. Ahmet Hocam, çil keklik hikayelerini de bildiğimden... ben olsam artık Mutan ile Arazi yapmam :). Mutan ile benzer deneyimlere sahibim. Nedense ertesi gün o gittiğinde orada oluyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) ben geleceğe yatırım yapmayı severim:))

   Sil
  2. Sn. Mutan yazılar ve fotoğraflar müthiş. Emeklerinize sağlık. Ancak dikkatimi çekti sayfa tasarımınız aynı benim web sitemdeki gibi olmuş. Tesadüf herhalde :)

   Sil
 4. Kenarda oturup kıs kıs gülerken ertesi günkü kamuflajı düşünüp keyiflenmediğini nereden bileceğiz. Geleceğe yatırım yaparım derken... hım ? :)) Ne kötü düşündüm ama... Arazi planlaması adına senden öğrenilecek çok şey var :) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ilk planlamamı yaptım. Seni Kozanlı'nın derinliklerinde gezdirdim:) sıra sende...:) Bu arada seninle Kozanlıya gittikten sonraki ertesi gün de gitmiştim:)) neler çektim neler... Sevgili Ali şaka bir yana arazi yaparken ara katılmaya zorlarım kendimi... ya da bu sene kar yağarsa çil keklik bakalım beraber...sevgilerimle...

   Sil
 5. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan