TEK KARE

yoldaki kuş
Tercih ettiğiniz fotoğraf alanı, koşullarını tamamen sizin kontrol edebildiğiniz bir alan değil ise zor bir tercih yapmışsınız demektir. Kuş fotoğrafçılığı bu alanlardan biri. Konuyu bulmak çok zor olmasa da estetik bir sonuca gitmek çok da kolay değildir. Çünkü modelinize; "Şurada dur. Şimdi sağa bak. Dur bir de buradan bir kareni alayım." diyemezsiniz. Neyse ki yapılabilecek şeyler de yok değil.


sarhoş
Bu konulara zaman zaman yazılarım içinde yer vermeye çalışıyorum. Bazen de bir kare üzerinden kurgulanmış yazılar yazabilirim diye düşünüyorum. İlk denememi de bu yazıyla yapmak istedim. Bu yazıların uzunca olmamasına dikkat edeceğim. Umarım zevkli olur. 


Bazen kuş fotoğrafçısının bir günü deklanşöre basmadan da bitebilir. İşte öyle bitecek bir günüm fotoğraflardaki Erguvani balıkçıl'ın gölün kenarındaki patika yola çıkması ile değişivermişti. Hayal ettiğim manzara harikaydı. Tüm lekeler bir birinden ayrışsın ve ortaya çıksınlar istiyordum. Ancak kuş ve yolun görüntüleri üst üste bindiği sürece benim istediğim kare olmayacaktı. Kısa bir süre sessizce bekledim. İstediğim olmak üzereydi. Artık yolun en yüksek noktasındaydı. Deklanşöre bastım. İşte bu tam da hayalimdeki kompozisyondu. Belki şunu diyebilirsiniz. Burada kompozisyonu siz mi kuş mu oluşturdu? Aslında ikimiz de. Onu kontrol edememem olacakları hayal etmeme, vizörde bunu tasarlamama engel değil. Bazen bu saatlerce günlerce sürer. Bazen de saniyeler içinde olup biter. İnsanın kendi fotoğrafı üzerine yazması biraz zor olsa da kendimi şanslı ve başarılı bulduğum bir an. Ve sevdiğim bir kaç seri kare...

catwalk
Bu karelerde hoşuma gidenlere gelince...Modelin bir bütün olarak gri gökyüzü üzerine düşen görüntüsü, uzanan yol ve konuya uzaklığım kaynaklı derinlik hissi, bize kuşun hareket ettiği hissini geçiren ayakların duruşu, bazen bir X gibi görünen bacaklar, bazen de kuşun vücudu ile ayaklarının farklı taraflara yönelmesinin mizahi durumu...

Görüşmek üzere...

15 yorum :

 1. Harika olmuş Serkan Hocam keyifle okudum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Memnun oldum... sevgilerimle...

   Sil
 2. Çok güzel, Bazen de arkalarda kalmış bir fotoğraf kendini sonradan anlatır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Gökçe. Neler vardır kim bilir arşivlerde... Umarım iyisindir. çok teşekkürler. sevgilerimle...

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Sayın Savcım ziyaretiniz mutlu etti. Çok teşekkürler... sevgi ve saygılarımla.

   Sil
 4. Kalemine sağlık. Bu güzel karelere yakışan bir yazı. Sonuçta fotoğraf donmuş bir an. Senin ona kattığın hareket hissine bayılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abicim çok teşekkürler... kareleri ilk gösterdiğimde de beğendiğini hatırlıyorum... abi gel şunu "Serkan Mutan'ın Kuşları" şeklinde yapalım... yapma eyleme:)

   Sil
 5. Şöyle güzel fotoğraflar ile güzel yazılar yazın da okuyalım. Gaza gelelim. Harikulade...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) tamam... senden de yeni yazıları merakla bekliyorum Ali...
   kolay gelsin. bol da şansın olsun...
   sevgilerimle.. çok teşekkürler...

   Sil
 6. Serkan Bey sizi Trakus'taki paylaşımlarınızla tanıdım. Tarzınız, bakış açınız gerçekten hayranlık uyandırıyor. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Mutlu ve Motive oldum. Görüşmek üzere...

   Sil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

 

benim o

serkanmutan@gmail.com

Yazarım Ben

1977 yılında Manisa Kırkağaç’ta dünyaya geldi. İlk-orta-lise öğrenimini Aydın Nazilli’ de tamamladı. Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da yaşıyor. Uzun bir süredir doğa fotoğrafçılığı özellikle de kuş fotoğrafçılığı ile ilgileniyor.

instagram serkanmutan